Kategórie
Písalo sa o nás

Aj skauti z nášho zboru pomáhali na brigáde na Zlatovskej kyselke

Pekné poďakovanie od obyvateľov Zlatoviec a Zámostia za pomoc našich skautov za brigádu na Zlatovskej kyselke z jari 2022.

Kategórie
Skautky

Víkendovka Opice & Polárky

14. – 16. februára 2015 si Opice s Polárkami spravili spoločnú víkendovku, ktorú si parádne užili, dobre sme sa zabavili a okrem toho sme sa zapojili do prác na rekonštrukcii spoločenskej miestnosti v skautskom dome…

K fotkám pripájam aj odkaz na krátky zostrih z víkendu 🙂

Kategórie
Zborové akcie

Ako sme klubovňu malovali

Naše skautky sa rozhodli že si zútulnia jednu z klubovní. Bolo potrebné vymaľovať. Po predbežnom zhodnotení sme dospeli k tomu že bude treba aj kompletne oškrabať staré malovky a vystierkovať steny aj strop. Tak sme sa pustili do toho.

Prvá etapa – vysťahovanie nábytku z klubovne prebehla rýchlo.

Druhá etapa – škrabanie starej malovky už bola väčším orieškom a zabrala celý týždeň. Nakoniec aj vďaka všetkým obetavcom sa podarila a steny boli čisté.

Tretia etapa– oprava veľkých dier v stenách a stropoch prebehla tiež úspešne a opravili sme všetky výtlky. Predchádzala jej ešte penetrácia stien a stropu.

Štvrtou etapou bolo stierkovanie. Vrhli sme sa na to, a za 1,5 dňa sme mali vystierkované. Ďalšia epizóda bola len pre silné povahy – brúsenie stierky. Boli sme ako mlynárski tovariši celí bieli, ale podarilo sa, mali sme obrúsené.

Etapa maľovanie bola už len čerešničkou na torte celej akcie. Po úvodnom nátere, nasledovali ďalšie dva, aby steny boli naozaj dokonalé.

Poslednou etapou po prvotnom hrubom uprataní bolo nalepenie soklov na podlahu, vymenili vypínače a zásuvky, namontovali svietidlá.

Náklady na materiál a náradie:

  • stierka, penetrák, brusivo, náradie, lepidlo  cca  97 ,-€
  • farba  cca 50,- €
  • sokle – darovali Tip-Tap
  • zapožičanie náradia – Miro, Mišo, Mongol,

Vďaka patrí všetkým brigádnikom ktorí pomohli pri jednotlivých etapách brigády:

Terina, Zuzka, Siska, Lukáš M., Ignácio, Palo, Matej, Vladko, Vaness, Laura, Sisa, Matúš, Evka, Domča, Herkules, Mongol, Tip, Tap, Miro, Mišo, Lucka, Miška, Anet, Tess, Laura, Janka, Anina

Ako sami vidíte z jednoduchého vymaľovania klubovne bola storry na celý mesiac. Partia brigádnikov, veľa odpracovaných hodín, kopec materiálu a úsilia.
Preto pevne dúfam že si klubovňu ako aj celý skautský dom budeme udržiavať vo vzornom poriadku a budeme sa v ňom dobre cítiť a mať z neho radosť.

 

foto: Anina, Miro

 

Kategórie
Naše projekty Zborové akcie

INFOtabula na Záblatskej kyselke

Sobota 17. mája bola opäť v znamení brigády. Vybrali sme sa na Záblatskú kyselku aby sme osadili informačnú tabulu o kyselke a tak celkovo ukončili náš projekt oddychovej zóny Záblatská kyselka.

Stretávame sa ráno o 9:00 pred skautským domom. Nakladáme potrebný materiál do vozíka. Pripravená je už konštrukcia tabule, nezabúdame na potrebné náradie a nástroje, cement a pod. O 9:30 prichádzame na kyselku, vykladáme materiál a rozhodujeme sa kde umiestniť tabulu, aby bola na vhodnom a dobre viditeľnom mieste. Je rozhodnuté, označujeme miesto kde je potrebné vykopať jamy. Ide to veľmi ťažko, zem je kamenistá a veľmi suchá, ale nakoniec to zvládame. Medzičasom sa skupinka skautov rozbieha po okolí kyselky a zbiera odpadky po neporiadnych návštevníkoch. A nazbierajú teda slušné množstvo smetí – cca 6 vriec. My sa snažíme na pripravenú konštrukciu tabule upevniť vytlačený text. Upevňujeme okolo rámiky, pripravujeme podpery, aby konštrukcia bola pevnejšia. Pripevňujeme striešku a už prichádza partia betónovačov, ktorí miešajú betón aby sme mohli nohy tabule zabetónovať a zafixovať. Vyčistíme aj ohniská a vnútro altánu. Na záver spoločné foto pri novej INFOtabuli a ide sa opekať.

Vďaka všetkým ktorí ste došli a pomohli !

text a foto: Mongol

Kategórie
Naše projekty Zborové akcie

PROJEKT: Altánok na Záblatskej kyselke

Projekt ktorého náplňou bolo vybudovanie Altánku a ohniska na Záblatskej kyselke sme zrealizovali počas jarných mesiacov 2007.
Vybudoval sa nový altán, nové ohnisko s lavičkami, upravilo okolie…. Materiálovo akciu podporilo Mesto Trenčín, všetky práce boli vykonané brigádnicky členmi 87. skautského zboru.

Poďakovanie patrí všetkým ktorí nelenili, prišli a pomohli. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť veľké dielo. Som rád že máme toľko ochotných a šikovných skautov a skautiek…


Kategórie
Naše projekty Zborové akcie

Brigáda na sídl. Kvetná 2006

Rozkvitnutá KVETNÁ

Pod týmto záhadným sloganom sa ukrývala brigádička na Kvetnej. Pomohli sme pri čistení okolia, úprave stromkov a pod. Potom sme pripravili pre miestne deti niekoľko zaujímavých workshopov a tvorivých dielní, ale aj hry….

Kategórie
Roveri

Brigády – búdy + Drevo Hámry 2005

Budujeme Búdy
Názov ktorý napovedá už sám za seba.. Počas dvoch víkendov sme sa posnažili a na dvore skautského domu vyrástli dve veľké plechové búdy, v ktorých sa uskladňuje táborový materiál, ktorý by na daždi podľahol skaze….Bola to tažká práca s kovom, doťahovačkou, oceľovým kartáčom a na záver aj kompresorom a farbou….

Hámry – drevo
Hneď ďalší víkend sme boli dobre rozbehnutí a pustili sme sa do prípravy dreva na zimu na chalupe na Hámroch. Nielen práca, nám išla pekne od ruky, ale na konci akcie sme sa stihli aj dobre zabaviť…Akcia skončila veľmi dobre – dreva na zimu máme dosť…

 

Kategórie
Roveri

Roverské akcie -jeseň 2005

Roverská PEXESO párty
Na piatkovej pravideľnej roverskej schôdzke sme si spravili malú ale zaujímavú súťaž v hraní pexesa. Súťažné dvojice sa pustili s chuťou a odhodlaním do odkrývania tajomných kartičiek na stoloch… Neskôr sa k chalanom pripojili aj holky a tak bolo o zábavu postarané. Nakoniec si prvenstvo vybojovali Pedrica s Eliškou… Po turnaji sme sa presunuli do druhej klubovne kde už bol nachystaný čajový dejchánek. Každý si vybral z nejakého čajíka. Popri popíjaní čajíka sme diskutovali o všetkom možnom a nemožnom…..

Brigáda „na Malte“
V jeden októbrový slnečný sobotný deň ame si naplánovali brigádičku. Našou úlohou bolo na dvore sk domu pripraviť podlahu pre stavbu búd. A tak od rána sa kopalo, rozbíjalo, upratovalo…. Poobede sa roztočila miešačka a už sa išlo na to…. Chalani teda betonovali, holky čistili okolie sk. domu….

Roverský výlet na Baske
Po sobotnej úmornej brigáde sme sa ešte rozhodli že v nedeľu si treba trošku oddýchnuť. A tak sme si naplánovali výletík na Baske. Slniečko pekne vykúkalo, vetrík pofukoval, krásna jesenná príroda… Proste nádhera…

Kategórie
Zborové akcie

Staviame a prestavujeme klubovne 2005

Článoček o tom ako si mi doma prázdninujeme a užívame leta na Malte v klubovni 🙂 Teda prestavba našich klubovní a všetko s tým spojené… Samozrejme doplnené ilustračnými fotkami.

V pondelok 11. júla sme začali s postupnou prípravou na veľkú akciu. Už dlho sme plánovli ako prestaviť  a prerobiť naše klubovne tak aby nám vyhovovali. Teraz nastal ten čas, kedy sme sa do toho pustili. V hojnom počte sme sa pustili do vypratávania miestností, vysťahovali sme nábytok, zložili všetko zo stien…

Hneď na druhý deň začala skupinka demolátorov tvoriť. Z klubovne sa ozýval rev búracikeho kladiva, tlkot kladív a majzlíkov. Začali sme s vybúravaním prebytočných priečok, a dverí. Dobre naladení sme v tom pokračovali aj na druhý deň, takže po dvoch dňoch búrania sme mali celkom slušnú kôpku odpadu a celkom dobre rozbité klubovne 🙂

Štvrtok bol zlomový. Už sme prestali s ničením a začalo sa s opravovaním a prestavbou. Osadili sa nové zárubne, začali sa zamurovávať prebytočné otvory v stenách. Začalo sa so stavbou deliacej priečky….
Tak dva týždne práce sú za nami… Ešte raz tolko a snáď to budú aj útulné klubovne 🙂

Mongol

Kategórie
Oldskauti Zborové akcie

Jarné brigády 2005

Jar bola v našom zbore aj znamením brigád. A vrhli sme sa na to skutočne so všetkým elánom. Okrem brigád okolo skautského domu ame nelenili a priložili ruku k dielu aj na záblatskej či zlatovskej kyselke, okolo kultúrneho domu, či zástavky v Zlatovciach.

Prvú veľkú brigádu sme zorganizovali v sobotu 9. apríla. Stretli sme sa na Záblatskej kysleke aby sme upravili troška cestu a okolie kyselky. Aj keď ráno spočiatku mrholilo a neskôr aj pršalo naši roveri a roverky nelenili a prišli v početnej zostave. Okrem lopát, hrabličiek a podobného náradia ame mali aj ťažkú techniku v podobe bágra.
A ten nám aj s ujom bagristom dobre pomohol. Stihli sme upraviť koryto potoka, opraviť kúsok cesty, ale aj pohrabať listy okolo kyselky. Nezabudli sme ani na vyzberanie odpadkov po neposlušných návštevníkoch. Odmenou pre všetkých bol výborný gulášik, ktorý nám pripravil br. Vilo.

Ďalšou brigádou bolo osádzanie sociálnych zariadení v skautskom dome… Akciu si pripravili a aktívne pomohli naši bratia oldskauti. My sme im asistovali a pomahali ako sme vedeli. Vo štvrtok 14. apríla sme sa stretli v skautskom dome, oldskauti prineisli všetko potrebné náradie a mohlo sa začať. Osadili sme jeden záchod, potom sa pokračovalo s umývadlom a na záver zachod č. 2. Ako bratia oldskauti ukázali, sú naozaj šikovní kutilovia, a sme radi že nám prišli pomôcť.

Pondelok 18. apríla ako aj štvrtok 21. sme poobedie strávili na Záblatskej kyselke, kde sme obrezávali stromy. Stromy boli strašne polámané a takmer celé ležali na zemi. Snažili sme sa ich obrezať a upraviť. Jeden skautík pracoval s motorovou pílou, tú ostatná upratovali zrezané konáre. Práca nám išla pekne od ruky a bolo za nami vidieť tú veľkú zmenu. V tejto práci sme pokračovali aj v sobotu 14. mája. Tu nám bol pomôcť aj brat Pavel a jeho mot. pílka…

Piatok 29. apríla sa všetci skauti zo skautského domu pustili do hrabania parčíku v Kultúrnom dome. Zapojili sa skautky a j skauti, a tak práca išla pekne od ruky… Ku koncu nás už zahnal dážď, ale aj tak sme dosť pomohli…

Sobota 7. mája bola venovaná úprave a oprave Zlatovskej kyselky. Opravili sme zničenú lavičku, a zrenovovali most.

A zatiaľ poslednou brigádnikou akciou bolo kosenie trávy okolo skautského domu ako aj okolo zástavky v Zlatovciach.

Všetkým ktorí prišli (a bolo vás dosť), pomohli a obetovali svoj voľný čas pre dobrú vec, by som rád povedal jedno veľké ĎAKUJEM…

Mongol