Kategórie
Písalo sa o nás

Aj skauti z nášho zboru pomáhali na brigáde na Zlatovskej kyselke

Pekné poďakovanie od obyvateľov Zlatoviec a Zámostia za pomoc našich skautov za brigádu na Zlatovskej kyselke z jari 2022.

Kategórie
Vĺčatá-Včielky

Družinová opekačka – Kočky

Výlet družiny Kočiek na Záblatskú kyselku 4.10.2014  🙂

Kategórie
Skautky

Palacinky s Nutelou – Opice 29.3.2014

  29.3. v krásne sobotňajšie slnečné ráno sme sa s našou družinkou Opíc vybrali na výlet na Záblatskú kyselku spraviť si palacinky na ohni. Bola tam sranda, každá sme si mali pripraviť nejakú novú hru, ktorú nikto nepoznal. Všetky sme to zvládli a pripravili sme si zábavné hry.

Keď sme prišli na kyselku, upratali sme okolo ohniska a altánku. Potom sme mali zapáliť oheň na 2 zápalky a bez brezovej kôry alebo papiera. Podarilo sa to jedine Lucii, a tak sme nad jej ohňom opekali klobásky, slaninu a piekli palacinky 😛 . Nakŕmili sme tam slaninkou nielen nás, ale aj psíkov, ktorí behali po lúke. Aj keď okolo nás prebehli srnky, nezanechali nám v zemi žiadne stopy a tak sme sa domov vrátili bez sadrových odliatkov.

Miška si tam  vymyslela zábavku – pľula vodu na všetkých okolo, ale veď aspoň nám nebolo príliš teplo :D. Terina nás pri všetkom fotila a spravila nám družinovú fotku na strome, kde sme sa povešali ako opice.  Keď už sme boli najedené, išli sme do lesa hrať schovávačku. Behanie hore-dole kopcom nás poriadne vyčerpalo a tak sme si unavené posadali do altánku okolo stola a rozprávali sa o tábore.

Hrali sme tiež pantomimické preteky. Od nálad sme prešli cez povolania až k rozprávkam, a tak sme predviedli kratšiu verziu Janka a Marienky, ktorých zajala zlá ježibaba. Popritom sme dojedli nutelu a marhuľový džem, čo nám ešte ostal a nakoniec sme sa gúľali dolu kopcom. Skoro som sa skotúľala na čmeliaka, pretože ich tam všade bolo veľmi veľa. Večer sme už boli všetky unavené, vybláznené a vysmiate a keďže sa už aj stmievalo, pobalili sme sa a šli domov 🙂

text: Lucia Č.
foto: Terina

Kategórie
Naše projekty Zborové akcie

INFOtabula na Záblatskej kyselke

Sobota 17. mája bola opäť v znamení brigády. Vybrali sme sa na Záblatskú kyselku aby sme osadili informačnú tabulu o kyselke a tak celkovo ukončili náš projekt oddychovej zóny Záblatská kyselka.

Stretávame sa ráno o 9:00 pred skautským domom. Nakladáme potrebný materiál do vozíka. Pripravená je už konštrukcia tabule, nezabúdame na potrebné náradie a nástroje, cement a pod. O 9:30 prichádzame na kyselku, vykladáme materiál a rozhodujeme sa kde umiestniť tabulu, aby bola na vhodnom a dobre viditeľnom mieste. Je rozhodnuté, označujeme miesto kde je potrebné vykopať jamy. Ide to veľmi ťažko, zem je kamenistá a veľmi suchá, ale nakoniec to zvládame. Medzičasom sa skupinka skautov rozbieha po okolí kyselky a zbiera odpadky po neporiadnych návštevníkoch. A nazbierajú teda slušné množstvo smetí – cca 6 vriec. My sa snažíme na pripravenú konštrukciu tabule upevniť vytlačený text. Upevňujeme okolo rámiky, pripravujeme podpery, aby konštrukcia bola pevnejšia. Pripevňujeme striešku a už prichádza partia betónovačov, ktorí miešajú betón aby sme mohli nohy tabule zabetónovať a zafixovať. Vyčistíme aj ohniská a vnútro altánu. Na záver spoločné foto pri novej INFOtabuli a ide sa opekať.

Vďaka všetkým ktorí ste došli a pomohli !

text a foto: Mongol

Kategórie
Oldskauti Zborové akcie

Jarné brigády 2005

Jar bola v našom zbore aj znamením brigád. A vrhli sme sa na to skutočne so všetkým elánom. Okrem brigád okolo skautského domu ame nelenili a priložili ruku k dielu aj na záblatskej či zlatovskej kyselke, okolo kultúrneho domu, či zástavky v Zlatovciach.

Prvú veľkú brigádu sme zorganizovali v sobotu 9. apríla. Stretli sme sa na Záblatskej kysleke aby sme upravili troška cestu a okolie kyselky. Aj keď ráno spočiatku mrholilo a neskôr aj pršalo naši roveri a roverky nelenili a prišli v početnej zostave. Okrem lopát, hrabličiek a podobného náradia ame mali aj ťažkú techniku v podobe bágra.
A ten nám aj s ujom bagristom dobre pomohol. Stihli sme upraviť koryto potoka, opraviť kúsok cesty, ale aj pohrabať listy okolo kyselky. Nezabudli sme ani na vyzberanie odpadkov po neposlušných návštevníkoch. Odmenou pre všetkých bol výborný gulášik, ktorý nám pripravil br. Vilo.

Ďalšou brigádou bolo osádzanie sociálnych zariadení v skautskom dome… Akciu si pripravili a aktívne pomohli naši bratia oldskauti. My sme im asistovali a pomahali ako sme vedeli. Vo štvrtok 14. apríla sme sa stretli v skautskom dome, oldskauti prineisli všetko potrebné náradie a mohlo sa začať. Osadili sme jeden záchod, potom sa pokračovalo s umývadlom a na záver zachod č. 2. Ako bratia oldskauti ukázali, sú naozaj šikovní kutilovia, a sme radi že nám prišli pomôcť.

Pondelok 18. apríla ako aj štvrtok 21. sme poobedie strávili na Záblatskej kyselke, kde sme obrezávali stromy. Stromy boli strašne polámané a takmer celé ležali na zemi. Snažili sme sa ich obrezať a upraviť. Jeden skautík pracoval s motorovou pílou, tú ostatná upratovali zrezané konáre. Práca nám išla pekne od ruky a bolo za nami vidieť tú veľkú zmenu. V tejto práci sme pokračovali aj v sobotu 14. mája. Tu nám bol pomôcť aj brat Pavel a jeho mot. pílka…

Piatok 29. apríla sa všetci skauti zo skautského domu pustili do hrabania parčíku v Kultúrnom dome. Zapojili sa skautky a j skauti, a tak práca išla pekne od ruky… Ku koncu nás už zahnal dážď, ale aj tak sme dosť pomohli…

Sobota 7. mája bola venovaná úprave a oprave Zlatovskej kyselky. Opravili sme zničenú lavičku, a zrenovovali most.

A zatiaľ poslednou brigádnikou akciou bolo kosenie trávy okolo skautského domu ako aj okolo zástavky v Zlatovciach.

Všetkým ktorí prišli (a bolo vás dosť), pomohli a obetovali svoj voľný čas pre dobrú vec, by som rád povedal jedno veľké ĎAKUJEM…

Mongol