Kategórie
Skautky Zborové akcie

CEJ – Stredoeurópske jamboree 2018 v Maďarsku

Hor sa na juh V4! 28. júla  ráno sme sa my, skautky z 87. Zboru, stretli  na trenčianskej vlakovej stanici. Do Bratislavy sme sa doviezli vlakom a odtiaľ spoločne s bratmi Čechmi autobusom do campu v Szalki-sziget, Dunújváros na Stredoeurópske jamboree 2018.

Prvý dojem

Väčšina našej patroly zažila na tohtoročnom jamboree svoju prvú medzinárodnú skautskú akciu vôbec.  Nevedeli sme do čoho ideme, no zo dňa na deň sa nám páčilo viac a viac, pričom stále pribúdali nové prekvapenia a parádne zážitky.

Autobus nás vysadil pred campom v Szigete.  Hneď  ako sme vystúpili, okolie  zaplavili desiatky  patrol rozdielnych národností / skoro všade samý brat Čech :D/ a ponad dav všade plápolajúce oddielové  vlajky.  V každej patrole nás bolo 10, pričom jeden člen 18+ bol vodca patroly. Naša vodkyňa- Dominika, zodpovedná za celú desaťčlennú skupinu,  ešte pred vstupom pre nás obdržala karty na krk s čipom, ktorými sme sa preukazovali vždy pri prechode cez hlavnú bránu táboriska. /Na kartičkách sme boli nazvaní ako patrola- Froglets on roads- čo bolo vcelku úsmevné/.A najviac nadšené sme boli samozrejme zo šatiek, kontingentových nášiviek a CEJ plátenného batôžka.

Inak zloženie našej patroly: Dominika /náš patrol leader/, Lucia, Nika, Simona, Anna, Anetka, Nataša, Maťa a Ela s Lízou z Dolného Kubína.

Ako vyzeralo táborisko a ako sa nám spalo?

Celý camp mal viacero častí. Pri vodnej ploche boli programové stavby, veľký stejdž a jedálenský stan.  A v obytnej časti bol kruhový domček nazývaný “mushroom“ – kde si  počas celého jamboree  hocikto mohol vziať slivky alebo keksíky. Veru, stále sme ich vyžierali…Účastníci boli rozdelený do menších subcampov, kde sme si niektorí rozložili stany, niektorí obydlia vyzerajúce ako zmes podsady, tee-pee a malého hangáru. Konkrétne našej patrole bolo odporučené miestečko, kde mal byť istotne popoludní tieň. Doteraz nevieme kde sa stala chyba a prečo sa tieň do večerných hodín nedostavil. Spomíname ako sme dúfali, že na noc klesne teplota vnútri stanu pod 40 stupňov… ale tak aspoň nebolo treba spacáky :D.

Dostali sme sa počas týždňa aj mimo táboriska?

Skoro každý deň sme po obede zašli  k jazeru za bránou/že by bolo nejako čisté sa nedalo povedať ale tuším nám to nevadilo:D/, na ktorom sme sa neskôr aj plavili na lodiach. Počas celého týždňa sme mali odlišne zamerané skautské aktivity aj mimo camp. Jednou z nich bola aj služba pre verejnosť. Naša patrola  pomáhala v škôlke, ostatní boli rozdelení do nemocnice a domova dôchodcov. Jeden celý deň sme išli na Balaton, ktorým sme prešli na lodi a spravili si turistiku na taký zaujímavý kopec uprostred roviny/asi jedinom v okruhu 200 km…/ s obydliami ako z Flinstonovcov , a  kde v každom obchode predávali levandule a papričky. A Zistili sme, že maďarská levanduľová drť a ani zmrzlina nie sú až tak super…

Namotivovaní na nové skautské zručnosti

Čaro skautingu sme zažívali každý jeden deň. V rámci woodcraftu sme sa učili ako si vyrobiť povraz zo žihľavy  a na  ďalšom tábore si myslím aj my spravíme  poschodové postele pre družinu a pohodlné sedenia, ktoré vôbec nie je zložité vyrobiť. A samozrejme žihľavové závesy musia byť! /Budeme kosiť vysoké žihľavy a potom ich očistíme a budeme z nich tkať ako nás to naučili v tom maďarskom lese. Všetky sa na to tešíme, len čo na to povie Eliška…:D !

Kontingentové párty a večerný program

Krajiny V4  mali usporiadať vlastné kontingentové párty. Na programe našej slovenskej sa podieľala aj naša patrola, a to všetko sme  plánovali na luxusnej „slovenskej chatke“  kde sme radi  a často chodievali. Slovensko malo stopercentne najlepšiu a istotne s najlepším výberom hudby :D. Hrali sme aj divadlo o Omarovi a Fatime na hlavnom stejdži, ktoré sa nám teda  parádne vydarilo.  Bolo cítiť  skvelú atmosféru  a zo všetkého najviac nás dostalo keď  na plátne na veľkom stejdži premietali fotky zo slovenských táborov a medzi nimi odrazu naše tee-pee, naši skauti ako stavajú pec na Topoleckej, Fačkov, naše vĺčatá,  my na sánkovačke na Vlčom vrchu!

Vyšlo nám počasie…

Na maďarské podnebie sa nám nepodarilo úplne zvyknúť. Väčšinu týždňa prevládalo ohromné teplo, ktoré pár krát vystriedal silný lejak. Takže sme najprv nespali v spacákoch pretože bolo teplo a potom pretože boli zmoknuté. Ale predsa to k tomu patrí a už čakáme na rok 2020 aby sme mohli  ísť do Gdansk!

Anna

Kategórie
Naše projekty Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

O štít Zlatoviec 2018

Poďte si s nami zaspomínať na akciu O štít Zlatoviec 2018.

Dňa 10.11.2018 sa v skautskom dome v Zlatovciach stretli skupinky vĺčat, včielok, skautov a skautiek, ktorí pricestovali z menšej alebo väčšej diaľky, aby si zmerali sily v tradičnom Svojsíkovom závode. Pripravených bolo 11 stanovíšť, ktoré boli rozmiestnené po Zlatovciach. Súťažilo sa v disciplínach ako zdravoveda, uzly, ohne, sekera, nôž a píla, skautská symbolika, rastliny a stopy zvierat, topografia, prístrešky a šifry. Účastníci boli podľa veku rozdelení do dvoch kategórií – vĺčatá a včielky a skauti a skautky. Celkovo prišlo 6 tímov vĺčat a včielok a 10 tímov skautiek a skautov.

V kategórií vĺčat a včielok boli víťazné tímy nasledovné:

  1. miesto Púpavy
  2. miesto Annine mušky
  3. miesto Netopiere

V kategórií skautov a skautiek sa na víťazných priečkach umiestnili:

  1. miesto Team Lenovo
  2. miesto Skunkové kokosy
  3. miesto دعونا نعيش

Novinkou tento rok bolo, že akcia pokračovala aj po skončení závodu programom v skautskom dome aj s prespaním. Prichystané boli rôzne hry, aktivity a chalani zo 4. oddielu skautov si pre všetkých pripravili malé prekvapenie – postavili na dvore skautského domu teepee, v ktorom večer zakúrili a bol v ňom táborák, takže všetci mali možnosť pospomínať si na tábor.

Akcia bola podľa nás veľmi vydarená. Všetkým víťazom gratulujeme a zúčastneným tímom ďakujeme za účasť. Tiež ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácií a na tom, aby všetko klapalo tak, ako malo. Dúfame, že sa aj na ďalšom ročníku stretneme opäť v takom hojnom počte, ako tento rok.

Kategórie
Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Víkendovka Vlčí Vrch 19.-21.1.2018

Krátko po Novom roku sme sa vybrali s deckami na neďaleký Vlčí vrch. Aj keď nemohli prísť všetci, sme radi že každá družina mala svojich zástupcov na tejto víkendovke. 🙂

V piatok sme sa odviezli autobusom do Hornej Súče a o chvíľu už sme boli v bývalej škôlke na Vlčom vrchu. S batožinou nám pomohli dvaja ochotní vodiči, ktorým by som chcela týmto poďakovať za  odvoz. Po večeri a rozdelení do izieb sme sa stretli v spoločenskej a zahrali si pár hier, hlavne zoznamovacích, pretože máme niekoľko nových členov 🙂

Ďalší deň sme odštartovali hrou, kde musel každý získať podpisy našich  roverov v utajení  – museli zistiť kto je kto a navyše v správnom poradí. Aby to nebolo také jednoduché, občas museli splniť aj úlohu. Či už klasické drepy, alebo objatie, pusa na líce a pod. Celé doobedie sme strávili vonku a bláznili sa v snehu, guľovali sa, púšťali dole kopcom, stavali snehuliakov aj družinové zvieratá zo snehu, hrali buldoga…

Poobede nás čakala súťaž Milujem skauting, v ktorej súperili tri tímy – Kravaťáci, Výhybkári a Papučkári. Pre svoj tím sa snažili získať čo najviac bodov za opis slov z kartičiek, za uhádnutie pesničky hranej na flaute, správne umiestnenie táboriska na mape, museli dobre počúvať niekoľko táborových príhod a zapamätať si čo najviac, aby vedeli odpovedať na zákerné otázky 😀

Večer sme mali rozprávkovo-filmový kvíz a tancovačku, ktorú ale prerušil náhly telefonát od pána Malíčka. Chcel, aby sme mu pomohli pochytať nejakých väzňov, ktorí utiekli pri transporte cez Hornú Súču a sú skrytí niekde na lúke za kostolom. Rýchlo sme sa poobliekali a šli na spomínané miesto, kde sa nám podľa občasných zábleskov svetla podarilo pochytať a zneškodniť všetkých utečencov.

V nedeľu už sme sa len pobalili, upratali všetko a po raňajkách šli autobusom späť do Trenčína. 🙂

Kategórie
Roveri Skauti Skautky Tipy na výpravu Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Výstup na Ostrý vrch 2017

V sobotu 22.4. sme sa s deťmi opäť vybrali na Ostrý vrch. Zloženie bolo pestré, prišli malí aj veľkí, chalani aj baby… Z Kubrice nás Rasťo viedol skratkou okolo Kameňolomu a po novoobjavenej ceste sme prišli až na Lúčky, kde sme si dali prestávku. Trochu sme si oddýchli, zjedli časť zásob a pokračovali. Pod najstrmšou časťou cesty každý zobral do ruky alebo do batoha väčší kameň.  Na  vrchole sme ich všetky poukladali na mohylu A.B. Svojsíka, a tak ju každým rokom zväčšujeme.

Cestou späť nám počasie až tak neprialo, spustil sa dážď a tak sme trochu zmokli, ale aj tak sme prišli s dobrou náladou až na kyselku do Kubrej, kde sme si pred odchodom autobusu  dali langoše 😛

Kategórie
Skautky

Opice a Polárky na Kubrici

V jeden krásny prázdninový pondelok (27.2.2017) sme sa rozhodli spraviť si menší výlet na naše táborisko v Kubrici. Postupne sme sa všetky stretli v autobuse, ktorý nás doviezol na Kubrické námestie a odtiaľ sme sa pešo vybrali na táborisko. Ešte pred vstupom do hory sme sa zastavili pri jednom milom kocúrikovi Vincentovi, ktorý si nás zjavne veľmi neobľúbil 😀.

Našim ďalším stopom bol veľký plyšový medveď prichytený medzi dvoma stromami. Nechápali sme, ale na pamiatku sme to odfotili a šli ďalej. Cesta tam ubehla celkom rýchlo, cez to kecanie sme si to ani neuvedomili a boli sme na mieste. Na táborisku sme sa všetky vyložili, teda okrem Anny pretože Anna asi pojem ‚opekanie‘ nepochopila a nezobrala si vôbec nič, žiadne jedlo, žiadna voda ba ani žiadny batoh 😀. A jej odôvodnenie situácie bolo také, že je najedená ešte od včera 😂.  Samozrejme o niečo neskôr ju hlad chytil, a tak to vzala tak, že sa zžije s prírodou. Zúfalá Anna sa nahltala malých nahnitých bukvičiek spolu s výdatnou stromovou kôrou. 😂 Ale samozrejme ako správne skautky, sme sa potom rozdelili a dali jej z nášho jedla prichystaného na opekačku. Zohnali sme palice na opekanie, drevo, založili oheň a šlo sa hodovať.

Po výbornom skautskom obede pri ohni sme sa rozhodli, že si zahráme nejaké hry, pri ktorých sme sa veľmi nasmiali. Skúste si dať kúsok špajdle medzi zuby, tak aby vám roztiahla celé ústa. Následne skúste povedať nejaké slovo alebo vetu, uvidíte že sa smiechu určite nevyhnete! Po menších zábavných aktivitách nasledovalo upratovanie, bláznivé fotenie, smiech a ďalší smiech. Pomaly sme sa zberali preč, s dobrým pocitom v srdciach a ďalším pekným zážitkom. Cestou dole sme sa rozprávali o rôznych výzvach ktoré nás zaujali a boli sme celé nedočkavé, kedy už príde tábor, aby sme sa mohli do väčšiny z nich s odvahou pustiť.

A na záver ešte Annine malé príhody z nášho výletu: O nepribitej lavičke plnej jedla, ktorú prevrhne až do oblakov keď si nevedome sadne na jej samý okraj a už leteli na zem špekačky, klobásky, chleba, zelenina a samozrejme aj naša Anka. A už vôbec sa nebudeme zmieňovať o tom, ako omylom zašpinila celý Rumančekov vak od Nutelly, ktorý potom chcela v potoku umyť no zašpinila ho ešte viac. Aj tak ťa ľúbime! 😂 💜 Určite to bol skvelý výlet a už teraz sa tešíme na ďaľší!

Miška          

Kategórie
Skautky

„Prespávačka na Ostrom vrchu“

Horúceho augustového dňa  tohto leta (25.8.2016) sme sa my, skautky vybrali na Ostrý vrch prenocovať. Stretli sme sa v skauťáku, pobalili všetko potrebné a plne nabalené sa odobrali na stanicu. Do Kubrice sme sa dostali autobusom a odtiaľ pešo až na Ostrý vrch. Ako to u nás býva, zastavili sme sa na táborisku, pospomínali na minulé tábory a pojedli už nejakú tú desiatu. Po nejakom čase sme šli ďalej. Na Lúčkach sme založili oheň, poopekali, zahrali hry a tešili sa na nastávajúcu noc pod hviezdami.

Žiaľ, plány nám skazila naša skautská sestra Kamila so svojím zubárom, ku ktorému mala ísť skoro ráno na prehliadku. Smutne sme teda zošli z vrchu a čakanie na autobus sme si skrátili návštevou zmrzlinárne v meste :P. Potom sme sa vrátili do skauťáku a rozjímali nad premrhanou príležitosťou. Ale sme predsa nejaké skautky takže šup ho hneď uvariť cestoviny s čerešňami a grankom, schmatnúť celty a uloźiť sa za búdami na dvore. K tomu všetkému ešte padali hviezdy, takže nám nič ku šťastiu nechýbalo a Kamilin zubár bol určite tiež spokojný :))

Anna Mária 

Kategórie
Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

LST Topolecká 2016 – foto

Leto 2016 bolo opäť v znamení skautského tábora v Topoleckej. Krásna príroda, kopec zážitkov a táborová atmosféra ako má byť. Pozrite si fotogalériu s krásnymi fotečkami od s. Teriny…

Kategórie
Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Video – LST Kubrá 2015

Aj takto nám bolo na tábore 🙂

Kategórie
Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Ostrý vrch 2016

V sobotu 30.4.2016 sme sa vybrali na výlet. Autobusom sme sa odviezli do Kubrice a potom pešo na kubrické táborisko, kde sme si dali krátku prestávku. Pokračovali sme na Lúčky a tam sme sa s menšími babami hrali hry. Starší zatiaľ vyšli až hore na Ostrý vrch a neskôr sa k nám pridali. Keďže bolo super počasie, ostali sme vonku dlhšie než sme plánovali a šli domov až večerným autobusom 🙂

Kategórie
Skautky

Polárkovský výlet – Jazierko ♥

Pekné sobotňajšie popoludnie a my Polárky sme sa teda vydali opekať k Jazierku . Stretli  sme sa na autobusovej stanici. A odtiaľ sme pekne : ja /Anna/, Laura, Larwa, Eliška a Sima išli  smerom k Váhu. Našli sme pekné, trošku odľahlé ohnisko, založili oheň a mohlo sa ísť opekať. Zopár našich špekačiek skončilo  síce v ohni, ale keďže jedla sme mali nadostač, vôbec nám ho nechýbalo. Najedli sme sa tak veľa, že sme ani všetko nevládali pojesť. Sedeli sme pri brehu a zrazu kukáme na druhú stranu jazera a tam uvidíme akoby schodíky z oboch strán zvažujúce sa smerom k brehu a presne uprostred nich malé akoby hobitie dvierka. Hneď ako sme to zračili museli sme to ísť preskúmať. No keď sme  prišli bližšie, namiesto hobitích dverí sme uvideli starý hnilý podsedák  😀  😀  😀 … Takže z hobitej nory nič nebolo a mohli sme sa vrátiť naspäť k ohnisku. Po ceste sme si našli aj polárkovské tajné miesto. Chceli sme si zahrať niečo s loptou, ale hneď na začiatku lopta skončila v jazere. Chceli sme ju vyloviť hneď, ale kým sme rozmýšľali lopta bola takmer v strede jazera. Niektoré z nás sa podujali loptu zachrániť, tak sme sa povyzúvali a šli do jazera za ňou. Lopta bola nakoniec zachránená, my trocha mokré ale sranda bola  😀 . Pri západe slnka sme povyhrabovali zemiaky z pahreby a všetky požrali. Všetko sme poupratovali, odpadky pozbierali a pobrali sme sa na stanicu … Bol to super deň s babami Polárkami, veľa srandy bolo a už sa zase tešíme na ďalší taký…

Anna ♥