Kategórie
Recepty

Družinová kuchárka: Lievance z kyslého mlieka

Na družinovkách alebo prespávačkách v skautskom dome je mnohokrát veľký hlad, alebo len chuť na niečo sladké. Recept na lievance z kyslého mlieka je veľmi jednoduchý na suroviny ako aj na prípravu. A určite Vám lievance naplnia hladné a mlsné brušká.

Suroviny ktoré potrebujeme:

 • 0,5l Kyslého mlieka (Acidko)
 • 220g hladkej múky
 • 1 lyžica cukru
 • štipka soli
 • 2 vajcia
 • olej na vysmaženie
 • džem, tvaroh, nutella atď. na potretie.

Postup prípravy:

 1. Do misky si oddelíme z vajíčok žĺtka ku ktorým pridáme cukor, múku, kyslé mlieko a štipku soli. Všetko spolu vymiešame do hladka aby sme tam nemali hrudky.
 2. V ďalšej miske si vyšľaháme metličkou z bielok a štipky soli tuhý sneh.
 3. Sneh jemne zapracujeme do cesta.
 4. Na panvicu si dáme trošku oleja a opekáme lievance z oboch strán.
 5. Hotové lievance dáme odkvapkať na papier.
 6. Lievance potrieme lekvárom, dochutíme tvarohom a môžeme podávať.

Dobrú chuť.

Kategórie
Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky

Vyrezávanie tekvíc

Vo farbách hrajúca jeseň, vie byť nie len umelecky krásna, ale aj strašidelná. V piatok 20.10.2017 sa naši radcovia spolu s deťmi rozhodli vyzdobiť našu klubovňu tekvičkami. Deti boli šikovné a vyrobili veľa strašidiel.

Kategórie
Skautky

Moja družinka varí lepšie ako tvoja :)

Cez jarné prázdniny sme sa s družinkou Parné Valce dohodli,že si spravíme spoločnú družinovku. Program sme mali tentokrát na starosti my. Aj keď sme dlho nevedeli čo si na nich vymyslíme, nakoniec sme spoločnými silami ( pozdravujem hlavne Elišku) pripravili družinovú súťaž vo varení. Pravidlá boli jednoduché. Každá družinka dostala recept, suroviny a všetko potrebné k vareniu. Polárky mali placky, Parné valce lievance. Každá družinka varila približne hodinku a musím povedať, že oba recepty dopadli výborne. Aj keď nás časový limit trochu obmedzoval, nakoniec sme to našou spoluprácou zvládli. Menšie nedostatky v jedlách ( perníkové lievance, presolený dresing) sa síce objavili, ale naozaj sme si na oboch jedlách pochutili. Neskôr si pre nás Eliška pripravila menšiu ochutnávačku rôznych potravín/surovín. So zaviazanými očami sme ochutnávali múku,škoricu,korenie,citrónovú šťavu a tak ďalej. Užili sme si kopec zábavy a dúfame, že to nie je naša posledná schôdzka s vodáčkami 🙂

P.S. Kvalita fotiek nie je bohviečo, ale aspoň niečo 😀

Laura

Kategórie
Skauti

Družinová schôdzka s br. Rysom

V piatok som sa už veľmi tešil na schôdzku. Mali sme mať predsa vzácnu návštevu. Osobne nás došiel pozrieť br. Miro Dužík – Rys. Chvíľku som s ním podebatil a potom prijal pozvanie a zúčastnil sa družinovej schôdzky Bobrov. Schôdzku si pripravil br. Bober, a tak bola kopa zábavy a aj sme sa niečo nové naučili. Br Rys nám ukázal akými všakovakými spôsobmi sa dajú uviazať základné skautské uzly.