Islandské dobrodružstvo 2017

Tento rok sme sa spolu so Siskou zúčastnili celosvetovej akcie Rovermoot , ktorý sa konal na Islande 25.7-2.8. 2017 Zúčastnilo sa ho asi 5000 skautov z celého sveta. Ako účastníci sme boli rozdelení do medzinárodných patrol, v ktorých bolo asi 10 ľudí. V týchto patrolách sme si pred začatím mootu navolili program, ktorý sme chceli mať. Prvú polovicu sme boli rozdelení do expedičných centier, ktoré boli rozmiestnené po celom Islande. My sme boli v expedičnom centre v Reykjavíku, hlavnom meste Islandu. V patrole sme mali skautov z Filipín, Kene, Austrálie a Veľkej Británie. Program sme mali rôznorodý, napríklad sme sa boli bicyklovať okolo Reykjavíku, mali sme stretnutie s miestnymi, ktorí nám rozprávali o histórií, jazyku a dávali nám ochutnávať ich tradičné jedlá. Tiež sme mali program na štýl escape room, pri ktorom sme mali zneškodniť bombu pomocou rôznych indícií a kľúčov, ktoré sme najskôr museli nájsť. Vďaka mestskej karte sme mali zadarmo MHD a všetky plavárne v celom Reykjavíku, takže sme každý večer strávili namočené v bazéne s horúcou vodou. Mali sme aj bazénovú a plážovú party, na ktorej sme grilovali hamburgre, člnkovali sa na mori, alebo sa len kúpali v geotermálne ohrievanej časti mora.
V druhej polovici mootu sme sa všetci zo všetkých expedičných centier presunuli do Úlfljótsvatnu, čo bolo jedno obrovské táborisko. Tam sme mali program rozdelený do rôznych tematických dedín, napr. v jednej sme spoznávali históriu a vyrábali si rôzne veci (odlievali si z kovu Thorovo kladivo, učili sa štrikovať, vyrábať si všetko možné z kože aťď.), v ďalšej boli skákacie hrady, hry a rôzne adrenalínové atrakcie, pri ktorých sme sa mohli na chvíľu vrátiť do detských čias. V inej sme hrali na hudobné nástroje, mohli si spraviť tradičnú Islandskú vianočnú placku vyprážanú v tuku alebo sa zúčastniť bubnovačky. Posledná bola zameraná na rôzne ekologické aktivity, my sme boli na geologickej prechádzke po okolí, kde sme sa dozvedeli rôzne zaujímavé veci. V kempe bolo tiež kopec doplňujúcich aktivít, rôzne kaviarne a bistrá, kam sme mohli chodiť a stretávať sa so skautmi z celého sveta. Samozrejmosťou bol trh, kde sa dali meniť rôzne kontingentové a národné veci, napr. šatky, nášivky, sombréra atď. Každý večer boli na hlavnom pódiu koncerty, kde vystupovali buď Islandskí umelci, alebo sa tam mohli predviesť aj účastníci mootu.
Celý moot bol podľa mňa skvelou skúsenosťou, stretli sme kopec super ľudí z celého sveta a vyskúšali si veľa nových vecí. Celý moot bol ako jedna veľká skautská nekončiaca party a určite by som sa ho zúčastnila znova ak by som mala príležitosť.

Po skončení mootu sme si spolu so skautkou z Výčap-Opatoviec a skautom z Bratislavy prenajali auto a postupne sme precestovali celý ostrov dookola, pretože normálne osobné autá môžu ísť len po určitom type ciest a do vnútrozemia sa dá ísť len na SUV-čkách. Dokopy sme prešli asi 2300 km. Videli sme krásy Islandu, meniacu sa krajinu z juhu na sever a zo západu na východ. Okúpali sme sa v množstve horúcich  geotermálnych prameňov, zjedli sme viac sendvičov než hocikedy predtým, videli sme kopec vodopádov a ešte viac oviec a koní, ktorí sú na Islande úplne všade. (Vedeli ste, že na Islande je viac oviec ako ľudí?) Boli sme na lodi pozorovať veľryby a puffinov (po slovensky sa volajú alka bielobradá), videli sme aj pár tuleňov, nejaké tie ľadovce, nečinné sopky a aj vchod do stredu zeme, o ktorom píše Jules Verne. Zistili sme, že ľudia tam sú veľmi dôverčiví a priateľskí a radi pomôžu (nielen) turistom a tiež že v Reykjavíku pôsobí slovenský biskup David Tencer, ktorého sme boli navštíviť.
Celý Island je podľa mňa magický a plný kontrastov a určite by som každému odporučila ho aspoň raz za život navštíviť.

Pridávam vám sem dve videá, vďaka ktorým vám aspoň trošku chceme priblížiť ako skvele sme sa mali.

Videá: