Kategórie
Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Video – LST Kubrá 2015

Aj takto nám bolo na tábore 🙂

Kategórie
Skautky

Prespávačka O&P

Keďže cez prázdniny schôdzky nie sú,  prečo si niečo nezorganizovať? 🙂 Prespávačka na skaute je určite jeden zo super nápadov. Pobalili sme si veci a o piatej sa nás stretlo pár báb pred skauťákom. Celé natešené sme sa privítali, vybalili a udomácnili. Keďže bolo ešte celkom pekne a svetlo, rozhodli sme sa trochu prevetrať vonku. Behali sme po  uliciach, naháňali sa, hrali futbal so šiškami celkom ako malé deti… Samozrejme nám Terina spravila vonku aj kopu úžasných fotiek, jak na detskom kolotoči, tak aj na veľkom červenom prachári 😀 . Pomaly sa stmievalo a ochladzovalo tak sme sa pozberali späť do klubovne. Z tašiek sme vybalili jedlo a zjedli skoro všetky sladkosti, čipsy, koláče…takže sme si naozaj pripadali jak tie najväčšie prasiatka 😀 Zahrali sme si pár hier ako napríklad Psychiater, alebo Čo by si robil keby… Naozaj sme sa moc zabavili a hlavne veľa nasmiali. Keď už sme zábavy mali dosť, trocha sme upratali, prezliekli sa, umyli zuby a šli nachystať matrace na spanie.
Večer bol už skôr taký pohodový, pustili sme si hudbu, rozprávali sa nielen o mimozemských civilizáciách 😀  a celé to zavŕšila príjemná masáž hlavy. Spať sme šli neskoro v noci, no ale aj to k takýmto akciám patrí. Ráno sme sa zobudili celkom nevyspaté no aj tak sme nový deň odštartovali s úsmevom. Naraňajkovali sme sa, umyli, prezliekli a spravili všetko čo k ránu patrí. Nasledovalo niekoľko kôl hry Jungle Speed, Scrable a ani sme sa nenazdali a bol tu obed. Trošku sme si zaspomínali na letný tábor s úžasným jedlom, ktore sme si samozrejme samé uvarili – zemiakovú kašu so slaninou a cibuľou 😛
Pomaly, ale isto sa prespávačka končila a tak sme šli všetko poupratovať. Okolo štvrtej sme poodchádzali domov s ďalšími peknými spomienkami. Určite sa všetky tešíme na ďalšie spoločné akcie 🙂

Miška

 

Kategórie
Skautky

Opice na Záblatskej kyselke

Jednu krásnu sobotu (12.3.2016) sme sa dohodli, že pôjdeme na menší výlet s našou družinkou Kočiek. Veľmi sme sa tešili na ďalšie pekné zážitky s našimi včieločkami, no nanešťastie veľa z nich ochorelo. Boli sme veľmi sklamané, že náš dlho plánovaný výlet sa nakoniec nebude konať… No ale keďže sme skautky a vieme si poradiť aj v tých najhorších situáciach, rozhodli sme sa že našu akciu nezrušíme! Veľmi rýchlo sme obvolali pár dievčat, konkrétne Keminem a Nikol. Obe našťastie mali čas, takže to vyzeralo, že všetko dobre dopadne. A aj tak bolo. Potom, ako sme prišli na kyselku sme si založili menší oheň, nad ktorým sme opekali slaninku, klobásku, ba do konca aj hadíkov z cesta či chleba obalený v syre – Terinke určite chutilo 😀
Neskôr sme do pahreby hodili pár zemiakov, ktoré som zabudla zobrať takže som sa po ne ešte vracala na Terezkinom bicykli  😀
Síce nám o trošku viac zhoreli ako sme chceli, ale aj napriek tomu sme všetko zjedli a spokojne sme sa ďalej zabávali s plnými žalúdkami. Pomedzi to sme hrali aj množstvo hier, ako napríklad ringo, schovávačku alebo hlúpeho kuchára.
Naozaj to bol veľmi pekne strávený deň, moc sme si ho užili. A najlepšie na tom bolo, že naša družinka Opíc, ktorá už bohužiaľ nestíha mať schôdzky kvôli radcovaniu iným, sa konečne po dlhej dobe stretla pokope na skautskom výlete 🙂

Miška – Zemák

Kategórie
Naše projekty Roveri Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

100ročnicový Svojsíkov závod 2015

Pár fotiek zo Svojsíkovho závodu, ktorý sa konal 24. októbra 2015 na Záblatskej kyselke pri príležitosti 100 rokov skautingu v Trenčíne.

Stretli sa tu skauti a skautky z Trenčína, Trenčianskej Teplej a Piešťan a preukazovali svoje zručnosti pri plnení úloh z rôznych oblastí skautskej praxe. Na obed nechýbal guláš od našich roverov a nasledovalo vyhodnotenie závodu, kde tie najšikovnejšie tímy získali hodnotné ceny a diplom. Taktiež sme všetkým porozdávali naše 100-ročnicové nášivky a tričká vyrobené k tejto udalosti.

Kategórie
Zaujímavosti

Začiatky skautingu v Trenčíne (1915)

Skautské oddiely na území terajšieho Slovenska vznikali ešte pred prvou svetovou vojnou v rámci Rakúsko-Uhorska. Zakladali ich katolícki kňazi – profesori, inšpirovaní britským skautingom Baden-Powella. Jeden z prvých skautských oddielov na Slovensku bol v júni 1915 založený v Trenčíne na Kráľovskom vyššom rímsko-katolíckom piaristickom gymnáziu.

Virtualna_tabula_skauti_TN

Prvý skautský oddiel na Slovensku vznikol v Komárne v roku 1913. Trenčiansky oddiel začal svoju činnosť 1. augusta 1915. Gymnázium sídlilo v budove kláštora rehole piaristov na hlavnom námestí, vchod bol aj cez romantickú kamennú bránku z Maršovského (teraz Palackého) ulice. Prvý skautský oddiel v Trenčíne založili Imre Szabó, ktorý na gymnáziu vyučoval kreslenie a zemepis, a nadporučík Pavol Orbán, príslušník tunajšieho 15. honvédskeho pluku, ktorý na gymnáziu vykonával predvojenskú prípravu. Členmi oddielu boli Gabriel Rieger, Koloman Molčan, Rudolf Paldan, Štefan Molčan, či František Tiso. Ďalšie mená nepoznáme.

„Vychádzam z údajov odovzdávaných v Trenčíne tradíciou z generácie na generáciu. Žiaľ, odovzdávanie bolo zrejme nie vždy v písomnej forme a už vôbec sa neprenášali údaje o prameňoch, nieto ešte samotné pôvodné pramene,“ priblížil Vojtech Brabenec, člen Historickej komisie Slovenského skautingu, ktorý problematike venoval samostatnú štúdiu a spolu s ďalšími regionálnymi zaujímavosťami ju zverejnil na svojej webovej stránke (www.trencan.6f.sk). Autor pri odovzdávaní tradície trenčianskeho skautingu predpokladá túto generačnú postupnosť aj s charakteristickými menami: F. Tiso, Š. Molčan, K. Molčan, G. Rieger, Horký, Slotík, F. Gašparík, Š. Androvič.

Vďaka úzkej spolupráci s V. Brabencom si uvedenú kapitolu regionálnych dejín môžete exkluzívne prečítať aj priamo tu – na stránke trenčianskej knižnice.

 

Prevzaté zo stránky: http://www.vkmr.sk/

Začiatky trenčianskeho skautingu_1915

Kategórie
Vĺčatá-Včielky Zborové akcie

Lienky objavujú pamiatky Trenčína

V jeden krásny júnový piatok, konkrétne 5.6.2015  sme sa rozhodli, že namiesto družinovky pôjdeme do mesta popozerať si historické pamiatky mesta, aby sme ich lepšie spoznali a splnili bod v družinovej súťaži.

Všetky sme sa stretli v meste a vyrazili sme na cestu. Pri každej pamiatke sme si povedali niečo z histórie, na čo slúžila prípadne čo symbolizuje a samozrejme sme sa pri každej odfotili. Prvou zastávkou bol Morový stĺp, od ktorého sme pokračovali k Piaristickému kostolu. Ďalej sme si pozreli Mestskú vežu, odkiaľ sme pokračovali ku Vodníkovi, pri ktorom sme sa vyšantili vo vode a ochladili sa, lebo nám všetkým bolo veľmi teplo. Keď sme uschli, išli sme na zmrzlinu, niektorí z nás sa išli aj najesť. Pokračovali sme ku Farskému kostolu, kde sme sa zastavili aby sme sa pofotili a dojedli zmrzlinu. Pokračovali sme ku Katovmu domu, odkiaľ sme sa vrátili naspäť na námestie. Potom sme sa už len stihli trocha porozprávať a už bol skoro čas ísť naspäť domov.

Celý výlet bol veľmi vydarený a už teraz sa tešíme na ďalšie družinové dobrodružstvá.

Domča

Kategórie
Zborové akcie

Sánkovačka

V januári nám poriadne nasnežilo, takže sme vytiahli sánky, boby a lopaty a vyšli sa sánkovať na neďaleké Rybárske lúky 🙂

Kategórie
Vĺčatá-Včielky

Výprava po stopách Yetiho

V sobotu 7.2.2015 sa  Kočky vybrali na cestu popri zamrznutom potoku, preskúmali záhadný tunel a hľadali Yetiho stopu…
V snehom zakrytom poli sa objavila srnka a tak sme šli za ňou. Aj keď ušla, našli sme miesto, kde jedla kukuricu a viedlo odtiaľ mnoho rôznych stôp – srnky, zajace, myši, vtáky… Spravili sme si niekoľko sadrových odliatkov a kým schli, skúmali sme okolie. Ďalej v poli sa nám podarilo nájsť obrovskú stopu zvláštneho tvaru a tak sme usúdili, že tá iste patrí tajomnému Yetimu. Trochu sme sa ešte guľovali, ponaháňali, najedli a šli domov. Kvôli chladnému počasiu nás síce nebolo veľa, no aj tak sme si tento krátky výlet poriadne užili a zabavili sa :).

Kategórie
Skautky

Palacinky s Nutelou – Opice 29.3.2014

  29.3. v krásne sobotňajšie slnečné ráno sme sa s našou družinkou Opíc vybrali na výlet na Záblatskú kyselku spraviť si palacinky na ohni. Bola tam sranda, každá sme si mali pripraviť nejakú novú hru, ktorú nikto nepoznal. Všetky sme to zvládli a pripravili sme si zábavné hry.

Keď sme prišli na kyselku, upratali sme okolo ohniska a altánku. Potom sme mali zapáliť oheň na 2 zápalky a bez brezovej kôry alebo papiera. Podarilo sa to jedine Lucii, a tak sme nad jej ohňom opekali klobásky, slaninu a piekli palacinky 😛 . Nakŕmili sme tam slaninkou nielen nás, ale aj psíkov, ktorí behali po lúke. Aj keď okolo nás prebehli srnky, nezanechali nám v zemi žiadne stopy a tak sme sa domov vrátili bez sadrových odliatkov.

Miška si tam  vymyslela zábavku – pľula vodu na všetkých okolo, ale veď aspoň nám nebolo príliš teplo :D. Terina nás pri všetkom fotila a spravila nám družinovú fotku na strome, kde sme sa povešali ako opice.  Keď už sme boli najedené, išli sme do lesa hrať schovávačku. Behanie hore-dole kopcom nás poriadne vyčerpalo a tak sme si unavené posadali do altánku okolo stola a rozprávali sa o tábore.

Hrali sme tiež pantomimické preteky. Od nálad sme prešli cez povolania až k rozprávkam, a tak sme predviedli kratšiu verziu Janka a Marienky, ktorých zajala zlá ježibaba. Popritom sme dojedli nutelu a marhuľový džem, čo nám ešte ostal a nakoniec sme sa gúľali dolu kopcom. Skoro som sa skotúľala na čmeliaka, pretože ich tam všade bolo veľmi veľa. Večer sme už boli všetky unavené, vybláznené a vysmiate a keďže sa už aj stmievalo, pobalili sme sa a šli domov 🙂

text: Lucia Č.
foto: Terina

Kategórie
Naše projekty Zborové akcie

Trenčiansky Majáles 2013

Skauti sa zapojili aj do programu tohtoročného Trenčianskeho Majálesu.

Vedľa farmárskeho trhu na námestí sme postavili podsadu, takže návštevníci si mohli na vlastnej koži vyskúšať komfort nášho táborového bývania a okolo nej sme pripravili jednoduché aktivity pre deti. Vyfarbovali sa  obrázky, plietli náramky, navliekali korálky, kreslilo po chodníku… Deti skúšali na koľko úderov zatlčú klinec do polienka a svoju šikovnosť a trpezlivosť otestovali aj pri lovení rybičiek z lavórového jazierka.