Kategórie
Roveri Tipy na výpravu

Výstup na Veľký Choč

Výprava bola úspešná! Zúčastnili sa zástupcovia až polovice našich oddielov – za 4. oddiel skautov Samo a za 4. oddiel skautiek Magda. 😀 Asi je škoda, že sme si nerozmysleli skôr, že chceme ísť, možno by si našli čas viacerí. 🙂

Vyrazili sme v nedeľu ráno, o pol ôsmej vlakom, smer Ružomberok. Cesta ubehla príjemne, vlak nebol plný a rozprávali sme sa najmä o tábore a našich mladších roveroch. V Ružomberku sme mali nejaký čas, tak sme si zistili odkiaľ nám pôjde autobus do Valaskej Dubovej a stihli sme ísť aj do potravín po nejaké tie superb-bio-fit-energy tyčinky. Pri nástupe do autobusu nás oslovil jeden cestujúci, starší pán, že odkiaľ sme a kam ideme. Cestoval zrovna tiež do Valaskej Dubovej, takže po výstupe nás navigoval na správny smer. Pešia časť výstupu začala v tejto dedinke približne o 10:30.

Išli sme po modrej smerom na Strednú Poľanu. Cesta bola takmer prázdna. Najskôr nás predbehol jeden osamotený pán a keď sme sa zastavili na pár minút pri Jánošíkovom stole, počuli sme niekde zdola väčšiu skupinu ľudí. Čoskoro sme sa s nimi aj stretli.
Na Strednej Poľane sme mali prvú dlhšiu prestávku. Rozhodli sme sa spraviť si zachádzku ku asi kilometer vzdialenému prameňu. Ukázalo sa, že z hadice tečie voda len veľmi pomaly a tak to išiel Samo vyššie preskúmať, či to nie je nejako upchaté. Jeho odhad bol správny a po chvíli už voda tiekla silnejšie. Bohužiaľ však zároveň prebudil zlo, ktoré malo ostať spať – do fľašky mi tiekli aj malé vetvičky, kamienky a zemitý prach. Poradil mi, nech si to prefiltrujem cez mach. Thanks, bro. 😀
Cestou k prameňu sme narazili na zaujímavý pamätník. Kedysi v tejto oblasti stála Hviezdoslavova chata, počas SNP však bola vypálená nemeckými vojakmi. Stále je vidieť jej niekdajšie základy (aspoň tak sme odhadovali, že to boli základy).


Zo Strednej Poľany sme sa vydali modrou až na vrchol Veľkého Choča. Tam už bolo ľudí niekoľkonásobne viac. Zapísali sme sa do zápisníka, najedli, pokochali výhľadom – celkovo sme tam strávili takmer hodinu.
Dolu sme išli po červenej značke, smerom na Jasenovú. Toto rozhodnutie sme neoľutovali – jednak bolo klesanie miernejšie, než to z Valaskej Dubovej a druhak sme zistili, že cez Jasenovú tečie potok. Do príchodu autobusu ostávalo trištvrte hodiny, takže sme sadli na breh a chladili si unavené nohy. Ak sa niekedy vyberiete na Veľký Choč, určite odporúčam naplánovať si spiatočnú cestu cez Jasenovú! 🙂 Keď sme sa konečne zdvihli od potoka, všimli sme si na zemi slepúcha. Netušíme, či tam bol už keď sme prišiel alebo sa priplazil počas toho, ako sme si máčali nohy. Vôbec sme si ho ale predtým nevšimli a v prvej chvíli nás trochu vystrašil. 🙂 Tu je video – hovoríme v ňom o „hadovi“, lebo sme si ani jeden akosi neuvedomili, že je to len slepúch. A pokiaľ si ho pozriete aspoň do polovice, budete môcť začuť Samovu skvelú filozofickú chvíľku… 😀 („Čo si myslí taký had?“ Samo, 14.5.2017, Jasenová)

Celkovo nám cesta trvala 6 a pol hodiny. Podľa mapy by to malo trvať 5 hodín; takmer hodinu sme strávili na vrchole. A cestou som ja vymýšľala občas – išla som bez topánok niektoré úseky, niekde sme chvíľu postáli… Okrem toho ešte aj tá zachádzka k prameňu. Polhodinka sa nazbierala. 🙂

Kategórie
Tipy na výpravu

Tip na výlet: Rozhladňa na Marháte a okolie

Vrchol Marhát (748 m.n.m.) a jeho okolie som chcel navštíviť už dlhšie. Popri jednej ceste z Piešťan sa nám to s Jankou konečne podarilo. Na vrchole má býť pekná rozhladňa, tak sme navnadení a vyrážame.

Kategórie
Tipy na výpravu

TIP na výpravu – Brúsne-Machnáč-Sokolí kameň-Drietoma-Zlatovce

Tip na zaujímavú výpravu v blízkosti nášho domova….

Našu výpravu začíname v Zlatovciach, pripojíme sa na zelenú značku a nasledujeme ju smerom k dialničnému mostu, potom po poľnej ceste až k hríbiku Pod Vinohradni. Tu nezabudneme odbočiť doľava smer Brúsne. Vyštveráme sa na Záblatské lúky, cez ktoré pokračujeme do Brúsneho. (Tí ktorí vyrážajú zo Záblatia sa môžu pripojiť na týchto Záblatských lúkach) Pred Brúsnym sa dostaneme na hlavnú cestu, tu dáme pozor na premávku a bezpečne sa dostaneme až do Brúsneho. Cez dedinku pokracujeme smerom k lesu. Po vstupe do lesa nás čaká prudší stupáčik po stmej polnej cestičke, po ceste je niekoľko vrát na ohradách pre dobytok. Vždy ich po sebe zatvorte, alebo podlezte, preskočte. Obídeme obývanú chalupu ktorá bude po pravej strane cesty, a vnoríme sa do lesíka. Tu sledujeme značku aby sme sa nezatúlali a po chvíli už sme v sedle pod Machnáčom. Odtiaľ je to kúsok na vrch Machnáča. Cesta nazad bude chvíľu naspäť do sedla , potom po červenej značke na Sokolí kameň. Z neho sú pekné výhľady juhozápadným smerom na chocholanskú dolinu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Piešťany, i veže Jaslovských Bohuníc. Pokračujeme stále po červenej značke po úpätí Žlabu až sa dostaneme po strmom zjazde do Drietomy. Tu si dobre všímame červenú značku aby sme nepoblúdili. Naša cesta povedie cez hlavnú cestu a po bočných uličkách opäť Drietomu opustíme. Dostávame sa na pole a lúku nad dedinou odkiaľ je to už na skok k Záblatskej kyselke. Odtiaľto už domov ľahko potrafíte…..

Výlet trvá cca 7 hodín, takže sa podľa toho zbalte: dostatok jedla, vody a pod.

 

Mapa výpravy: Brusne-Machnáč-Sokolí kameň-Drietoma-Zlatovce

 

Trasa naplánovaná v hikeplanneri:

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov

Kategórie
Tipy na výpravu

TIP na výpravu – Nové mesto n/V – Čachtice – Plešivec

V ďalšom z našich výletov sme zavítali do okolia Nového Mesta n/V, presnejšie sme zablúdili na hrad Čachtice, odkiaľ sa dá pokračovať na Plešivec…
Celú našu výpravu začneme v Novom Mesta n/V na železničnej/autobusovej stanici. Budeme postupovať žltou značkou až sa dostaneme von z mesta. Táto značka má názov Chodník Rudolfa Drozda a cca za 1:45 nás dovedie na vrch Drapliak.
Tu máme na výber ako sa uberieme ďalej. Pokiaľ je pekné slnečné počasíčko vyberieme si trasu ktorá je kratšia a značená klasicky. Pokiaľ však je vlhko prípadne na tento výletík idete v zime na snehu a ľade, bude lepšie použiť variant č.2, kedy je cesta dlhšia cca o 15 minút. Je značená ako náučný chodník…


My sa teda vyberieme tou dlhšou cestou, ale takisto ako prvý variant sa dostávame do obce Višňové. Z tejto malebnej dedinky máme už prekrásny výhľad na Čachtický hrad. Za cca 45 minút sa vyštveráme na samotný hrad, a môžeme sa pokochať touto zaujímavou zrúcaninou.
Z hradu sú zaujímavé výhľady po okolí… Treba  dať veľkú pozor na bezpečnosť, pretože sa jesná o stále sa rozpadajúcu zrúcaninu.
Keď sme si všetko prehliadli a nabažili sa výhľadov budeme pokračovať po modrej značke. Tá nás po cca 1:30 dovedie cez Malý Plešivec až na Veľký Plešivec (483,8 mnm). Na vrchole sa nachádza veľký kríž s pamätnou knihou a zaujímavým výhľadom.
Späť sa budeme vracať po žltej značke, ktorá nás dovedie do obce Hrachovište. Odtiaľto sa do Nového Mesta dostaneme buď autobusom, alebo vlakom.

Trasa je zaznačená v mapách: VKÚ č. 129,  SHOcart č.1074.

Viac o Čachtickom hrade na www.matusovo-kralovstvo.sk

Mapa výpravy Nové mesto n/V – Čachtice-Plešivec

Trasa naplánovaná na  Hikeplanneri:
Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov