Kategórie
Zaujímavosti

Z novín – Gabriel Rieger jeden z prvých Trenčianskych skautov

V novinách zo susednej obce som našiel zaujímavý článoček o jednom z prvých skautov v Trenčíne – Gabrielovi Riegerovi.

Viac o životopise Gabriela Riegera sa dočítate v PDF od br. Uzlíka

Na jeho stránke http://www.trencan.6f.sk/SHS/index.html  venovanej histórii skautingu na Slovensku sa dozviete veľa ďalších historických zaujímavostí. Oplatí sa pozrieť a prečítať.

Kategórie
Z archívu

Mongolove skautské spomienky – časť I. – začiatky v skautingu

Pri minuloročných oslavách 50. rokov od vzniku nášho skautského oddielu sme si krásne zaspomínali na naše začiatky a príhody ako sme skautovali, čo všetko sme pozažívali a utkvelo nám v pamäti. Rozhodol som sa preto, že sa aj s ostatnými podelím so svojimi spomienkami a zverejním čo-to zo svojich zážitkov.

Otvoril som svoje skautské zápisníky a cancáky a niečo odfotil. Pri listovaní sa vždy vybavia krásne spomienky na detstvo prežité medzi kamarátmi a priateľmi.

Začnime teda pekne po poriadku. Od samého začiatku. Skautovať som začal v roku 1992 spolu s br. Ignáciom. Boli sme nerozluční kamaráti v škole a neskôr aj v skautskom oddieli. Z prvých schôdzok sme boli nadšení a strašne sa nám páčili hry ktoré sme hrali, viazali sme uzly, vyrábali si prvé kápezetky. Ešte v prvom roku nášho skautovania sa konal v Trenčíne skautský snem v priestoroch ODA, my sme tam samozrejme nemohli chýbať. V skautskom zápisníčku mám aj samolepku a pohľadnicu z tohto snemu:

V roku 1993 sme skladali skautský sľub – bolo to 24. apríla na deň skautov. Sľub sa skladal na Kubrici na chate br. Vitka. Pamätám si akí sme boli hrdí, že sme dostali skautský sľubový odznak a mohli sme si ho pripnúť na skautskú košeľu. V zápisníku o tomto dôležitom míľniku nemohla chýbať spomienka vo forme pamätného lístka:

Samozrejme sme ako správni skauti mali aj skautský preukaz. Ako sa preukazy menili v priebehu rokov resp. desaťročí si môžete pozrieť na ďalšej fotke:

Z každého z prvých táborov sme mali spomienkový list s podpismi účastníkov. Dnes sú to už dospelí chlapi, ktorí majú svoje rodiny, ale ja ich stále vidím ako malých skautíkov ktorí prežívajú spolu so mnou prvý tábor a prvú nočnú službu či prvý táborový prepad. Tu sú tie najstaršie ktoré mám odložené:

Okrem letných táborov sme sa zúčastnili aj Svojsíkovho závodu v roku 1996, či pre rodičov boli organizované besiedky s informáciami o činnosti oddielu. A viete koľko stál dvojtýždňový tábor v roku 1993? Presne 800,-Sk (Slovenských korún), účtovníctvo a poriadok v dokumentoch musel byť aj vtedy 🙂 Na tom svojsíkovom závode zdatnosti v 1996 som pohorel, lebo som nevedel pomenovať 5 častí sekery (vyťahovač klincov a porisko mi neuznali…), na ktorých br. Toronto trval že musíme vedieť. No hold neviem ich dodnes, ale zato sme sa so sekerkou na letných táboroch naučili celkom zručne pracovať, a to mi našťastie zostalo 🙂

Na záver prvej časti môjho spomínania pridám pár spoločných fotečiek z táborov a oddielovú fotku:

Táboriská ktoré sme vystriedali v tých 90 rokoch boli len dve. Prvé tábory po obnovení skautingu v 1991 -1993 boli pri chate br. Vitka. Potom sme sa už presunuli na Kubrickú lúku Hanúska, kde sme spočiatku táborili na velkej spodnej časti lebo s nami chodil na tábory aj ďalší oddiel z Trenčína, alebo aj dvakrát dievčatá zo Slatiny n/B. Neskôr sme už táborili iba ako oddiel na menšej hornej časti tejto lúky. A ako vyzeralo rozloženie tábora, aj o tom mám zápis v skautskom zápisníku z roku 1995. Na tábore sme mali aj rôzne rukodelné činnosti – vyrezávali sme z dreva (lyžičky, lodičky), alebo odlievali zo sadry. Jedna táborová plaketa sa zachovala u mňa z roku 1994.

Toto sa našlo z prvých rokov v mojich skautských zápisníkoch a v mojich spomienkach. V ďalšom dieli spomienkovej série si zaspomíname na našu družinu svišťov, začiatky môjho radcovania, vodcovania a snáď aj prvé spoločné zborové tábory.

Kategórie
Skautky

Z histórie družiniek… Polárky ♥

Družina Polárky ♥

Družina Polárky bola založená v októbri 2013. Najdlhšie z celej družinky chodí na skaut Larwa, ktorá prišla v novembri 2011. Po ročnom chodení si na skaut priviedla kamarátku Lucku, ktorej sa skaut tiež veľmi zapáčil a začala chodiť pravidelne. V septembri prišli na skaut Sima, Vanessa, Anet a Tereza pozrieť sa ako to na skaute funguje. Samozrejme, aj tie s k nám pridali. A tak, kvôli pribúdajúcim členom vznikla nová družina. Na názve sa dlho pracovalo, vlastne už bolo celkom nemožné, že nájdeme vhodný názov. Anina ( vtedajšia radkyňa ) navrhla, že by v názve mohlo byť nejaké súhvezdie. Hm, a tak vznikli Polárky ♥  Postupom času vznikol pokrik, nástenka, každotýždenné bodovanie a pravidelné schôdzky. V apríli 2014 prišla Saša. Po letnom skautskom tábore v septembri toho roku Anina už bohužiaľ na schôdzky nemala čas, tak sa radkyňou stala Zuzka ( vtedajšia vodkyňa skautiek ). Niekedy koncom septembra či začiatkom októbra prišli na skaut kamarátky Eliška a Laura. Po mesiaci k nám pribudla aj Žofka, a kedže nás bolo stále viac a viac, rozdelili sme sa. Polárkami ostali Sima, Larwa, Lucka, Eliška, Laura a Žof. Radkyňou sa stala Sima a podradkyňou Larwa. Ostatné, Vaness, Anet, Tereza a Saša si mali vytvoriť vlastnú družinku s názvom a všetkým, čo k tomu patrí. No žiaľ, družinka im kvôli povinnostiam nevydržala dlho. Ale späť k Polárkam. Lucka taktiež odišla a viac sa na skaute neukázala. Za Siminho radcovania sa družinka nijak nepohla. Sama si priznala, že nie je vhodný adept na radkyňu. V septembri roku 2015 prišla Anna. Ktorá si skaut ihneď zaľúbila. Na začiatku roku 2016 sa konali voľby ( skautské 🙂 ), kde sa zvolila nova radkyňa, čiže Laura a podradkyňa Eliška. Spolu sme toho veľa prekonali/zažili a sme si na 101% isté, že naša družinka Polárky je nám súdená ♥

Sima ♥

12874135_1749142618648651_101248146_o
Kategórie
Z archívu Zaujímavosti

Článok v Denníku N: Príbeh Trenčianskych skautov

Bolo ich sedem. Po skončení druhej svetovej sa v Trenčíne stretávali na brehu Váhu. Mali spoločnú záľubu, boli to vodáci. Vyznávali skautské zásady, ale doba im nepriala. Po prevrate v roku 1948 im skauting zrušili. Oni sa ale s novým režimom nezmierili. Chceli s ním bojovať a začali tým, že vyhodili do vzduchu dve veľké červené hviezdy nad Trenčínom. Ale potom museli ujsť…..

>>>  Čítať celý článok v Denníku N – Príbeh Trenčianskych skautov

na nete objavil br. Ignácio

Kategórie
Zaujímavosti

Začiatky skautingu v Trenčíne (1915)

Skautské oddiely na území terajšieho Slovenska vznikali ešte pred prvou svetovou vojnou v rámci Rakúsko-Uhorska. Zakladali ich katolícki kňazi – profesori, inšpirovaní britským skautingom Baden-Powella. Jeden z prvých skautských oddielov na Slovensku bol v júni 1915 založený v Trenčíne na Kráľovskom vyššom rímsko-katolíckom piaristickom gymnáziu.

Virtualna_tabula_skauti_TN

Prvý skautský oddiel na Slovensku vznikol v Komárne v roku 1913. Trenčiansky oddiel začal svoju činnosť 1. augusta 1915. Gymnázium sídlilo v budove kláštora rehole piaristov na hlavnom námestí, vchod bol aj cez romantickú kamennú bránku z Maršovského (teraz Palackého) ulice. Prvý skautský oddiel v Trenčíne založili Imre Szabó, ktorý na gymnáziu vyučoval kreslenie a zemepis, a nadporučík Pavol Orbán, príslušník tunajšieho 15. honvédskeho pluku, ktorý na gymnáziu vykonával predvojenskú prípravu. Členmi oddielu boli Gabriel Rieger, Koloman Molčan, Rudolf Paldan, Štefan Molčan, či František Tiso. Ďalšie mená nepoznáme.

„Vychádzam z údajov odovzdávaných v Trenčíne tradíciou z generácie na generáciu. Žiaľ, odovzdávanie bolo zrejme nie vždy v písomnej forme a už vôbec sa neprenášali údaje o prameňoch, nieto ešte samotné pôvodné pramene,“ priblížil Vojtech Brabenec, člen Historickej komisie Slovenského skautingu, ktorý problematike venoval samostatnú štúdiu a spolu s ďalšími regionálnymi zaujímavosťami ju zverejnil na svojej webovej stránke (www.trencan.6f.sk). Autor pri odovzdávaní tradície trenčianskeho skautingu predpokladá túto generačnú postupnosť aj s charakteristickými menami: F. Tiso, Š. Molčan, K. Molčan, G. Rieger, Horký, Slotík, F. Gašparík, Š. Androvič.

Vďaka úzkej spolupráci s V. Brabencom si uvedenú kapitolu regionálnych dejín môžete exkluzívne prečítať aj priamo tu – na stránke trenčianskej knižnice.

 

Prevzaté zo stránky: http://www.vkmr.sk/

Začiatky trenčianskeho skautingu_1915

Kategórie
Zamyslenia

Skautská história ťa volá!

Podstatnou súčasťou skautingu vždy boli tradície a symboly. Preto je aj poznanie a zachovávanie skautskej histórie dôležité.

Pomôž zachovávať skautskú históriu. Založ a veď vašu kroniku družiny, oddielu. Zapisuj do nej, čo robíte. Nezabudni datumy, mená. Pridaj kresby, fotografie s popismi. Nájdi si pomocníkov. Zachovaj svedectvo o svojej dobe pre budúce generácie skautov.
Netráp sa úvahami, či to budeš vedieť. Daj sa do práce, a s praxou časom prídu skúsenosti, ktoré tvoju prácu zdokonalia. Lepšie niečo, než nič. Žiadne ľudské dielo nie je dokonalé.

Rozšír svoje historické pôsobenie na zbor, obec. Pýtaj sa na starých skautov. Navštív starých pamätníkov skautingu. Požiadaj ich o spomienky. Pýtaj sa, ako skautovali – zapisuj dátumy, mená, udalosti. Pozvi ich na besedu v oddieli. Zisti, z čoho sa tešili, tiež aké mali ťažkosti, čo sa im nedarilo, aj ako prekonávali prekážky. Zapíš, čo si od nich počul, ponúkni iným na prečítanie. V minulosti bolo viacero skautských organizácií – zaujímaj sa o všetkých.

Hľadaj staré skautské fotografie, časopisy, knihy, pohľadnice, odznaky, miestne dokumenty, pečiatky, plagáty, letáky. Vyhľadaj staré kroniky. Zachraňuj, čo nájdeš. Čo nemôžeš získať, to odfoť, zaznamenaj. Všade píš dátum, na rub fotografií aj čo a koho zobrazujú.

To všetko ťa oboznámi so skautským životom kedysi. Čítaj o skautskej histórii. Zober si príklad z toho, čo sa ti zapáčilo. Aj na tejto internetovej stránke (www.os52.ic.cz) nájdeš veľa príkladov na to, čo sa dá pre zachovanie skautskej histórie urobiť. Podeľ sa s ostatnými o výsledky tvojej práce.

Takto spoznávaj a pomáhaj udržiavať našu spoločnú skautskú históriu. Časom zistíš, že nie si sám, nájdeš podobných, pomôžete si navzájom. Je to zvláštny vzrušujúci pocit, držať v ruke posolstvo o životoch starých skautov, ktorí už nie sú tu s nami. Pomôž ho podať ďalej, choď po stopách, ktoré zanechali. Možno zistíš, že odhaľovanie nepoznaných zákutí histórie jedobrodružné a napínavé. Možno ťa zaujme skautské zberateľstvo.

Prihlás sa do práce v Historickej komisii Slovenského skautingu: uvíta spolupracovníkov, ktorí už majú za sebou aspoň prvé pokusy, majú chuť pracovať v oblasti skautskej histórie, nájdu si čas, ovládajú písanie na počítači, internet, nemajú ťažkosti s potrebnou technikou na scanovanie, fotografovanie.

Na staré skautské tradície nadviazala Historická komisia Slovenského skautingu, ktorá pracuje už vyše dve desaťročia. Za ten čas zhromaždila veľké množstvo skautských materiálov a stále spracúva skautskú históriu. Práce je veľa. Starneme a postupne odchádzame. Naše rady by mali posilniť a časom naše miesta zaujať mladší skauti. Príď medzi nás spoznávať a udržiavať našu spoločnú skautskú históriu. Čakáme ťa.

Prihlásiť sa môžeš predsedovi Historickej komisie bratovi Petrovi Janotovi.

Môžeš sa ozvať aj na adresu uvedenú na tejto internetovej stránke www.os52.ic.cz.

 

Tvoji bratia skauti z Historickej komisie Slovenského skautingu – za všetkých:
Uzlík, 52.klub oldskautov Trenčín, 15. marca 2014.

Kategórie
Zaujímavosti

Junáci z prachu – film

Dokumentárny film o perzekúciách členov slovenskej skautskej organizácie komunistickou mocou. Poukazuje na absurdný paradox, keď totalitný režim vyprodukoval z mládežníckej organizácie nepriateľa štátu a hrozbu pre budovanie socialistického zriadenia. Mnohí zo skautov boli za svoju angažovanosť v tomto hnutí prenasledovaní a niektorí aj väznení.

Účinkujú: Peter Janota, Martin Kanka, Jarmila Krajčírovičová, Jaroslav Loebl, Jozef Petríček, Václav Rubeš, Eva Štěpánková, Vojtech Tóth, Zora Václavová

Originál film v plnej kvalite na DVD je možné si zakúpiť v eshope  www.klapka.sk

Kategórie
Z archívu

Naše oddielové vlajky v skautskom múzeu

V skautskom múzeu v Ružomberku je inštalovaná výstavka fotografií oddielových zástav z dôb dávno minulých ako aj teraz používaných.

Na fotografii sú zobrazené aj vlajky našich oddielov. Historická vlajka skautov z roku 1969, oddielová vlajka skautiek a skautov z terajšieho obdobia.

Kategórie
Skautky Vĺčatá-Včielky

História 4. oddielu skautiek a včielok

Piateho dňa mesiaca lovu, roku 1990, sa skupina dievčat rozhodla, že otvorí svoje srdcia skautským myšlienkam a skautskému duchu a pod vedením sestry Čajky sa prihlásili na „oboznamovaciu“ lehotu, aby sa neskôr mohli stať členkami Slovenského skautingu. Zoznámili sa s históriou svetového a nášho skautingu, s ideami a náplňou skautského hnutia. Vytvorili štyri družinky – Čajky, Lastovičky, Pinky a Sýkorky, ktoré dali základ novému, v poradí štvrtému oddielu skautiek v Trenčíne. „Vydali sme sa cestou poznania, nuž otvorme oči a srdcia dokorán. Rozdávajme lásku, ochotu, pochopenie pre svojich blížnych a chráňme našu prírodu. Dajme sa viesť svojimi ideálmi a nikdy ich nezraďme.“…
Prvý rok bol pre nás plný nových zážitkov. Prvý výlet, prvá brigáda, upratovanie našej prvej klubovne, plnenie bodov nováčikovskej skúšky, prvé sľuby, Betlehemské svetlo….. Ušili sme si oddielovú a družinové vlajky a postupne sa dostávali do tajomstiev a krás skautingu. Potom nás prekvapovali vydarené akcie jedna za druhou. Začali sme si dopisovať so skautským oddielom v Barcelone. Medzi našimi skautkami sa objavila prvá družinka včielok. Skutočne veľkolepé boli naše prvé oslavy Dňa sesterstva. Sestra Ochrana vybavila na náš sviatok chatu mimo civilizácie a spolu s ostatnými oddielmi sme prežili nádherné chvíle plné hier, súťaží, spevu a spomínania na ostatné skautky a včielky na celom svete. To sme ešte netušili, že sa časom s mnohými z nich aj zoznámime. Prvé naše skautské zahraničné stretnutie sa uskutočnilo v júli 1991 vo Švajčiarsku. Spoločný švajčiarsko-slovenský tábor nás prekvapil a potešil. Ukázalo sa, že hoci sme veľmi mladý oddiel, naše vedomosti a zručnosti častokrát prevyšovali znalosti domácich skautiek. Bolo to príjemné poznanie, ktoré nás naplnilo hrdosťou. Nasledujúci skautský rok sa prehupol ako sen a bol tu ďalší tábor, Svojsíkov pretek, okresný zraz v Lednických Rovniach, výlety, pobyty na chate. Skrátka, nádherný skautský život vyplnený učením sa v praxi a hrami. Pomaly nás pribúdalo a oddiel sa rozrastal. Začalo sme pravidelne vyrábať a posielať skautské pozdravy ku Dňu skautov, ku Dňu sestrestva, veľkonočné, vianočné a samozrejme aj táborové. Nadviazali sme úzky kontakt so skautkami zo Zvolena. Čas sa nezastavil a prišiel rok 1995 a s ním aj medzinárodné Jaboree v Holandsku. Náš oddiel úspešne reprezentovala sestra Veverica. Prešli prázdniny a na jeseň sme spolu s 1. oddielom skautiek vymysleli a pripravili prvú časť neskôr tak úspešnej medzimestskej hry Zvedavku mestskú. Naše dievčatá s radosťou privítali zástupkyne z iných miest a od tejto doby sa takmer každý mesiac rok čo rok stretali v inom meste, kde prebiehala ďalšia časť Zvedavky. Spoznali sme Bratislavu, Trnavu, Piešťany, Nitru, Nové Mesto, Zvolen, Banskú Bystricu, Dubnicu a iné. Naša činnosť bola obohatená o pravidelné karnevaly, country bále, pričom aj naďalej sme vylepšovali oslavy Mikuláša a Vianoc. Do našich radov prišli prvé vĺčatá a utvorili družinu Mravcov. Začali sme hrávať veľké celoročné hry – Leví kráľ, Poklad kapitána Krivého fúza, Robinsona. Každoročné oddielové narodeniny sme oslavovali mimoriadne dôkladne – veľa hier, súťaží a poschodová torta, ktorá bola z roka na rok väčšia, pretože aj naše rady sa utešene rozrastali. V roku 1997 sa pomerne veľká skupinka skautiek nášho oddielu zúčastnila národného Jamboree v Dánsku. Naša reprezentácia Slovenska a nášho skautingu mala veľký úspech. Naše dievčatá perfektne zvládli hudobné nástroje – husle i flautu, ľudové tance, angličtinu, nemčinu i španiečninu, v skautskej zručnosti sa tiež nenechali zahanbiť. Dostalo sa nám veľkej cti – prijala nás samotná dánska princezná Benedikte. Na záver tábora sme navštívili aj slávny Legoland. Ďalšie zahraničné stretnutie sa uskutočnilo v Anglicku a tak sa v našej kronike objavila fotografia Lorda Baden Powella spolu s našou Pandou. Samozrejme, miesto stretnutia bolo múzeum voskových figurín.
V roku 1997 sa náš mnohočlenný oddiel rozdelil a vznikol nový 4. roj včielok.

4. roj včielok a 4. oddiel skautiek
Pretože roj včielok vznikol prirodzenou cestou z oddielu skautiek, história obidvoch oddielov sa aj naďalej odvíjala spoločne. Spoločné výlety, akcie, súťaže, skautky pomáhali včielkam a tie staršie im robili radkyne družín. V roku 1998 sme nadviazali užšiu spoluprácu s našimi bratmi zo 4. oddielu skautov. Porozumeli sme si skvele a tak sa niet čo čudovať, že o pár rokov neskôr sme založili spoločný zbor. Stretli sme sa hneď v lete na Eurocore 98 a boli sme radi, že si tak dobre rozumieme. V nasledujúce lete sa naše tri skautky zúčstnili akcií na skvelej Lesnej škole v Jaďovej. A opäť nový skautský rok, spoločné neuveriteľne krásne chvíle – posedenie pri čaji, posedenie v prestrojení
za skautky z inej krajiny, rozprávkové posedenia, jesenné hry a súťaže, šarkaniáda, vianočné večierky. A prišiel rok 1999. Prišlo ďalšie svetové Jamboree, tentoraz v Chile a my sme tam, samozrejme nemohli chýbať. Nadviazali sme nové priateľstvá, postretali sa so starými známymi z Holandska a z Dánska. Až sa nám zdalo, že ten bežný skautský oddielový život po týchto zážitkoch už nebude taký neobyčajný. Našťastie sme sa veľmi mýlili. S novým rokom prišli nové aktivity- -spoločne sme začali chodiť do kina, na výstavy, pokračovali vo Zvedavke mestskej. Prežili sme nádherný tábor so Zvolenčankami. V roku 2000 prišla spolu s letom aj celosvetová skautská akcia pre roverov – Moot. Zúčastnila sa jej iba naša Panda, pretože ostatní starší skauti a skautky pripravovali a viedli letný tábor pre naše štvrté oddiely skautiek a včielok. Však nám to všetkým potom Panda pekne dopodrobna porozprávala. Nasledujúci rok 2001 nám pripravil nejedno prekvapenie. Ale tým najväčším bolo snáď vytvorenie nového spoločného zboru vytvoreného zo štvrtých oddielov – vznik nášho 87. zboru Bufiniek. Ako zbor sme sa pustili do práce naozaj s vysúkanými rukávmi. Zorganizovali sme Deň narcisov, zúčastnili sa na záchrane žabiek, získali prvé a tretie miesto na Zvedavke zoologickej v Bojniciach. Letné tábory boli ešte veselšie. Naši bratia nás boli nielen navštíviť, ale pomohli nám v neustávajúcich dažďoch nazbierať poriadnu zásobu dreva. Ako čas ukázal, bolo to naozaj veľmi dobré zborové spojenie. Veríme, že aj naďalej nás čakajú pekné slnečné dni plné priateľstva a pekných zážitkov.

Kategórie
Skauti

História 4. oddielu skautov

Prvý skautský oddiel v Trenčíne založili v júni 1915 na Piaristickom gymnáziu. Od vtedy skauting v Trenčíne iba rástol. Po 1. svetovej vojne bol postupne vytvorený aj zbor skautov a skautiek, ktorý mal až do zániku v roku 1938 2 – 3 oddiely chlapčenské, 2 dievčenské, smečku vĺčat a klub oldskautov. Obdobie 2. svetovej vojny prerušilo rozvíjajúcu sa skautskú činnosť až do jesene 1945. V ďalšom období mal zbor 2 až 4 oddiely skautov, 1 oddiel vodných skautov, smečku vĺčat , 2 až 3 oddiely skautiek, včielky a oldskautov. Činnosť prebiehala až do februára 1948. Niektorí členovia pracovali až do roku 1949, niektorí z nich však za to zaplatili vlastným životom, niektorí boli politicky prenasledovaní. Ďalšie obnosenie priniesol až rok 1968, keď v Trenčíne vytvorili 1. zbor Slovenského junáka. V zbore boli 4 oddiely skautov, 3 oddiely skautiek, 2 voje vĺčat a 2 roje včielok a samozrejme aj oldskautov.
V tomto období sa v prímestských obciach Zlatovce a Záblatie (od roku 1976 už častí mesta Trenčín) vytvoril 4. skautský oddiel chlapčenský. Prvá schôdzka sa konala v kultúrnom dome v Zlatovciach – bolo to 20. februára 1969, zúčastnilo sa jej 8 chlapcov. Tento dátum sa dá pokladať za začatie skautskej činnosti, ktorú onedlho – 25. marca 1969 oficiálne schválila zborová rada v Trenčíne. 4. oddiel bol zaradený do trenčianskeho zboru. V prvopočiatkoch mal oddiel dve družiny – družinu bobrov a družiny medveďov. Neskôr pribudla družina sokolov, ktorú tvorili chlapci zo Záblatie. Pri prvej registrácii mal oddiel 22 členov.
Okrem skautskej činnosti sa oddiel zviditeľňoval aj na verejnosti, pri jarnom upratovaní, zbere odpadových surovín, organizovaní zábavných hier a súťaží v Materskej škole v Zlatovciach pri príležitosti MDD. Podľa možnosti sa skauti z oddielu účastnili aj na skautskej akcii v B. Bystrici, na sk. dňoch v Žiline pri príležitosti 50. výročia skautingu u nás. Prvý tábor 4. oddielu sa konal v lete 1969 na Chmelnici – lúke na hrebeni Bielych Karpát na rozhraní chotárov Záblatie, Zlatovce a Dolná Súča. Vodcom tábora bol brat Pavol Kalaba, ktorého oddiel prijal za čestného člena. Do jeho rúk na konci tábora skladalo sľub 15 nováčikov. Na jeseň pribudli 2 družiny – jelene a rysy. Pri registrácii v roku 1970 mal oddiel už 34 členov. Na máj sa chystala veľká slávnosť pri príležitosti prvej písomnej zmienky. Do príprav však zasiahli politické udalosti z vyšších sfér. Vodca oddielu podľa príkazu musel dňa 23. apríla 1970 odovzdať oddiel do štruktúry Pionierskej organizácie. Na oslavách v máji však ešte skauti otvorene vystúpili, potom sa však stiahli do úzadia. Trenčiansky zbor bol oficiálne rozpustený na jeseň 1970. A predsa ešte jedno jesenné popoludnie pri prameni sa konal tajný sľub niektorých nováčkov.  Bol to ako posledný výstrel. Majetok, ktorý oddiel počas svojej činnosti nazbieral si rozobrali chlapci. Zástava, ktorú si za prispenia rodičov zadovážili, sa na dlhší čas stratila. Zdalo by sa, že navždy. Ale… po 20 rokoch sa opäť objavila. Celých tých 20 rokov ju skrýval brat Stonoha, aby opäť uzrela svetlo sveta a stala sa novým impulzom pre novú skautskú činnosť 4. oddielu skautov v Trenčíne – Zlatovciach. Dosť zdĺhavo sa v roku 1990 formovala prvá skupinka skautov, ktorí položili nové základy oddielu. Obnovili sa aj družiny bobrov, medveďov, rysov, sokolov a dokonca vznikla nová družina svišťov. Oddiel má 33 členov. Celoročná skautská činnosť sa zavŕši vždy v lete na skautskom tábore. Ale nielen tam môžu skauti so 4. oddielu preukázať svoje dovednosti. Zúčastňujú sa aj na sk. akciách trenčianskeho zboru ale aj na celoslovenských akciách napr. sk. okresný závod, 85. výročie založenia skautingu v TN, Eurocor, Deň narcisov a mnoho iných. Oddiel do apríla 2001 patril do 32. zboru skautov a skautiek v Trenčíne. Od apríla 2001 patrí sa 4. oddielom skautiek a včielok do nového 87. skautského zboru v Trenčíne.

Za desať rokov činnosti 4. oddiel vychoval mnoho schopných chlapcov. Dúfam, že už svoju činnosť nebude musieť prerušiť.

Kronikár