Výroba korbáča

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí nielen voda, ale aj pekný korbáč. Na jeho výrobu budeme potrebovať košikársku vŕbu. Nájdeme ju podľa dlhých žltozelených prútov a podlhovastých listov…
Pre výrobu sú potrebné pekné dlhé prúty, ktoré je dobré si pred výrobou namočiť do studenej vody na 20-40 minút. Jeden prútik rozrežeme na polovicu a z neho vyrobíme držadlo (obr.1). Potom už môžeme začať so samotným pletením.

Pletenie zo šiestich do guľata (obr.2):
– prútiky si rozdelíme po troch do každej ruky. Prút 1 prevlečieme okolo prútu 5 a vrátime ho na ľavú stranu. Toto isté urobíme aj s prútom 6. Takto striedavo postupujeme až ku koncu prútikov. Netreba zabúdať na ich dobré uťahovanie.

Pletenie z ôsmich do štvorhranu (obr.3):
– v každej ruke máme 4 prútiky. Prútik 1 prevlečieme predom za prútik 6. Tak isto to urobíme aj s prútikom 8 podľa obrázku. Ďalej pokračujeme striedavo až ku koncu prútikov.

Pletenie z ôsmich do guľata (obr.4):
– rozdelíme si prútiky na 4 a 4 a pletieme ako zo šiestich, s tým rozdielom, že horný prútik z jednej rady vždy obtáčame okolo dvoch stredných na protiľahlej strane. Tak pokračujeme až do konca.

Po upletení korbáča treba medzi prútiky vložiť stuhy a špagátikom ukončiť koniec korbáča. Na záver môžeme ešte uviazať mašľu.