Tip na výpravu: Panská Javorina

Panská javorina(942,6 m n. m.) je vrch v severovýchodnej časti pohoria Považský Inovec. V roku 2010 bola na vrchole vybudovaná 16 m vysoká drevená rozhľadňa.

Tak takéto informácie si nájdete na internete. Mňa lákala už pár rokov tá rozhľadňa. Stále som výlet odkladal, ale nakoniec sa podarilo ho zrealizovať počas prvej decembrovej nedele. Vyrážame z obce Kálnica, auto odparkujeme na parkovisku pri lyžiarskom stredisku Piesky. Tu je aj turistický hríbik, ktorý nám oznamuje že do cieľa našej trasy je to presne 3:20 hod. Fotíme ešte smerovníky, ako turistický, tak aj pekný cyklistický a vydávame sa pomaly po zjazdovke na ktorej je blato a mokrá tráva smerom hore. Na vrchu zjazdovky sa značka otáča smerom doľava a pokračuje po lúkach k lesu. Značka pomaly postupuje lesom, je to pohodová prechádzka. Po cca 1,5 hodine dorážame do sedla Polámaný vrch. Doteraz súbežne s turistickou značkou išla aj cyklotrasa, tu sa oddeľuje. My po krátkej občerstvovacej prestávke pokračujeme po modrej turistickej značke smerom na Ostrý vrch. Po ceste vidíme aj známu a príjemnú útulňu Izba.

Popri ceste príjemne zasneženým chodníčkom sa nám naskytne výhľad na Suchý vrch. Prichádzame na hlavný hrebeň, tu už vládne pravá zima. Na smerovníku vidíme čas 0:30 čo nás poteší a pridávame do kroku nech už sme tam. Časy naozaj sedia a po pol hoďke sme na vrchole Panskej Javoriny. Dominantou vrcholu je pekná drevená rozhľadňa, ktorá láka k návšteve mnohých turistov. Po rýchlom odednom chlebíku sa šplháme na rozhladňu. Treba dať pozor, lebo je námraza a rebríky sú dosť strmé. Z vrcholu v prípade priaznivejšieho počasia môžu byť nádherné výhľady, lebo je až nad stromami. Vidieť môžete celú topolčiansku kotlinu, topolčiansky hrad, pohorie Tribeč, ako aj hrebeň Inovca. Nám počasie až toľko nepraje a tak sa vyfúkaní chladným vetrom poberáme dolu z rozhladne. Určite ešte prídeme niekedy na jar, alebo v lete.

Panskú Javorinu môžete navštíviť aj počas hrebeňovky Považského Inovca. Vyraziť sa dá aj v smere Mn. Lehota-Inovec-P. Javorina-Kalnica. Pekná trasa je aj z Lúky, cez hrad Tematín na Panskú Javorinu. Zaujímavý môže byť aj družinový výlet s prespaním na útulni Izba.

Mapka k výletu:

Výškový profil trasy výletu:

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov, zobraziť na mape

Galéria k článku:

PS.: Ďakujem parťáčke Janke, ktorá mi robila spoločnosť aj na tomto výlete 🙂