Návod na výrobu: Jednoduché rúško

Aktuálna situácia na Slovensku i vo svete si vyžaduje pre ohrozenie koronavírusom používanie jednorazových ochranných rúšok. Keďže ich je aktuálne nedostatok nie je nič jednoduchšie ako si ich vyrobiť spojpomocne. Skauti sú šikovní a určite to zvládnete. Prinášam jednoduchý návod ako sme rúška ušili doma. Poďme teda na to…

Zabezpečíme si vhodný materiál – odporúčaná je bavlna, ktorá sa dá v prípade opakovaného používania rúšok prať na 90st a žehliť. Ďalej budeme potrebovať gumičku, šijací stroj, nožničky, pero, papier na šablónu.

Ako budeme postupovať:

1.) Nakreslíme si na papier šablónu a vystrihneme ju nožničkami.

 

2.) Zložíme si na seba dve vrstvy (prípadne viac vrstiev) látok. V mojom prípade dobre poslúžilo staré bavlnené tričko. Látku položíme naruby, po ušití rúško prevrátime.

3.) Priložíme papierovú šablónu a obkreslíme. Na bokoch necháme asi 3cm presahy – to je tá čiarkovaná časť – tam vznikne tunel na gumičku.

 

4.) Ak ovládame šijací stroj tak ho použijeme, ak nie tak ručne zošijeme.

 

5.) Tu je už zošité rúško. Všimnite si že sme tunel neprešívali.

 

6.) Keď máme zošité, tak odstrihneme prebytočnú látku asi 0,5cm od stehov.

 

7.) Rúško sme si prevrátili a ideme vyrobiť tunely cez ktoré sa bude prevliekať gumička. Jednoducho zahneme pravú aj ľavú stranu a prešijeme.

 

8.) Prešívame tak aby nám vznikol tunel pre prevlečenie guničky.

 

9.) Takto vyzerá rúško po prešití tunelov. Prebytočné nite prípadne prečnievajúce kúsky látky odstrihneme.

 

10.) Teraz vytvoríme tvarovanie pre nos a bradu. Rúško si preložíme a vyznačíme si podľa nákresu miesta prešitia.

 

11.) Na vyznačenom mieste sme prešili.

 

12.) Po prešití odstrihneme kusy látky v tvare trojuholníka.

 

13.) Tak a tu máme finálny produkt. Stačí navliecť gumičku a môžeme používať.

 

Na záver prikladám aj nákres šablóny. Tá je veľkosťou pre dospelú osobu, takže si ju upravíte podľa svojich potrieb. Stačí nožničkami pristrihnúť a potom primerať k tvári, či Vám bude sedieť.

Ako ste na priložených fotkách videli nie je to žiadna veľká veda. Pokiaľ ovládate šijací stroj ide to celkom rýchlo. Pokiaľ ho neovládate poproste rodičov aby Vám pri výrobe rúšiek pomohli, a určite sa niečo nové priučíte. Rúšky po ušití je vhodné oprať a vyžehliť.

Rúško je potrebné nosiť pri pobyte vonku kde sa zdržujú väčšie skupiny ľudí, pri návšteve obchodov, pri cestovaní v MHD atď. Po návrate domov si vždy rúšku operte na 90st a prežehlite, nezabudnite si vždy po príchode domov umyť ruky mydlom.

Želám všetkým ktorí skúsia výrobu rúška podľa môjho návodu veľa zdaru a vydarených výrobkov.

 

Mongol.