História zborových webstránok

Ako možno niektorí viete a možno tí mladší ani nie, táto zborová webstránka je už treťou v poradí. Všetko sa to začalo v roku 2001, ked vznikol spoločný zbor spojením oddielov skautiek, včielok a skautov. Vtedy vznikla aj potreba prezentovať sa na verejnosť našimi akciami, a taktiež čo to napísať o tom čo sme, čo robíme atď.

Prvá verzia stránky (2001)

Ako som už spomínal, vznikla niekedy v roku 2001. Presný dátum si už nepamätám, roveri s lepšou pamäťou 🙂 môžu doplniť do diskusie, ak vedia presnejšie. Nebolo to žiadna dynamická stránka, iba obyčajné HTML stránky. Ak trebalo niečo pridať, tak sa to pekne robilo priamo v html, alebo cez Frontpage. Frontpage bol taky divný WYSIWYG editor, ktorý si robil čo chcel, ale na tú dobu to stačilo. Stránka vtedy sídlila na adrese 87zbor.host.sk na hostingu host.sk, ktorý bol v tej dobe jediným freehostingom bez reklamy.

Prvá verzia zborovky z roku 2001
Prvá verzia zborovky z roku 2001

Stránka bola rozdelená do viacero častí podľa oddielov, čo vlastne pretrvalo aj v druhej verzii stránky. Okrem zborových a oddielových tu mala každá družinka svoje článočky. Vtedy nám to pripadalo ako skvelé rozdelenie, ale časom, keď niektoré družiny zanikli a iné vznikli to prestalo byť výhodné. Aj preto na týchto nových stránkach už takéto delenie nahradili všeobecnejšie kategórie ako skautky, skauti, vlčatá, roveri a značky (tagy).

Prvá verzia zborovej webstránky dožila svoju púť koncom roka 2003, kedy ju nahradila novšia, už dynamická stránka postavená na PHP.

Druhá verzia stránky (2003)

Už počas roku 2002 prestalo byť pohodlné písať nové článkov v HTML a tak vznikol návrh na tvorbu novej zborovej webstránky. Hlavnými požiadavkami vtedy boli možnosť pridávať články cez editor bez znalosti html tagov, nahrávanie fotiek, tvorba galérií, akcií, ankiet, meniny atď. Bolo toho celkom dosť. Tvorba webstránky preto zabrala skoro celý rok, a spustená bola v decembri 2003.

Druhá verzia zborovky z roku 2003
Druhá verzia zborovky z roku 2003

Na tvorbu boli použité v tej dobe najnovšie technológie: skriptovací jazyk PHP4 a databáza MySQL4. Stránka ostala umiestnená stále na host.sk, ktorý podporoval obe technológie. Okrem adresy 87zbor.host.sk sa začala používať aj adresa 87zbor.skaut.org, ktorá lepšie vystihovala zameranie našej zborovky. Adresa funguje dodnes, presmeruje ťa však na novú zborovku.

Naša zborová webstránka v dobe jej vzniku predstavovala vrchol medzi skautskými webstránkami na slovensku, čo dokumentujú aj viaceré komentáre v guestbooku:

Práve bodujeme skautské webstránky do hodnotenia zborov pre tohtoročnú dotáciu – máte plný počet bodov – a to s tromi hviezdičkami, čo možno napísať naozaj len niekoľkým zborom za ich webstránky. Ale táto je zatiaľ najlepšia, čo som dnes presurfoval. Držte sa a vylepšujte, nech sa vám darí. Myšiak (Michal Milla)

Nazdar! Vaša stránke dnes na ústredí vyvolala menšiu senzáciu. Už jej predchádzajúca podoba bolo výborná, ale v novom prevedení patrí ozaj k slovenskej špičke. Držím vám palce! Bola to radosť si tu pobrowsovať. (PiTT)

Pozitívne názory prevládali aj od našich členov a ďalších návštevníkov:

nazdar nazdar! zatial to vyzera lakavo. ked to bude fachcit naplno, bude to bomba cool,ako som aj napisal do ankety. Vela zdaru a hodnotnych prispevkov! (stenly)

Ahojte, stranka je pekna.Ten vrch(obrazky) je dobry aj rozlozenie clankov. AJ to ze su aktualne clanky v strede a hned uputaju. Super je ze su/budu k nim aj fotky.Hm akurat ta cast, ze najblizsie akcie je trochu nevyrazna, aj ked by som povedala, ze je to dost dolezite. Tak vsehovsudy vyzera to dobre, este clanky dodame. (Polly)

Mili bratrickovia,myslim ze stranka sa vam velmi vydarila, velmi sa mi paci,uz len ju naplnit nasou cinnostou a foteckami,ste sikovni a ta zabka je bombova…sme radi,ze vas mame..mam pocit,ze tu je vsetko, cinnosti,info,fotky,akcie,odkazy,z kazdeho sudka cosi..zelam vam pekny dnik,Vasa Mamina 😉

Z druhé strany hranice smekám virtuálně svou čepici (v tuto chvíli zimní 🙂 Web je na první pohled vyvedený, přehledný, radost pohledět … (Fido, Trojka Vsetín)

Opet som zavital na tuto www. Trochu som ju prestudoval. Paci sa mi jej dynamickost. Asi ju zoberem ako inspiraciu pre nieco podobne ak mozem 🙂 pre nas zbor. Pozdravujem Trencín, konecne dovod zaujimat sa aj o vas podrobnejsie. (Buli – http://skzbor.host.sk)

Zdravíčko všem na Slovensko. Máte moc pěkný web. Mimochodem mám spolužáka nedaleko od Trenčína (nevola sa Katarina:)), který právě objevil, že existuje Slovenský skauting. Chce to víc propagace….:D Ale jinak držím palce, ať se vede… (stopař – http://www.skaut.cz/shawnee)

Keďže v tej dobe nebolo ešte fórum, tak sa v guestbooku objavovali nielen správy od návštevníkov, ale aj od členov zboru. Riešilo sa tu všetko od pozdravov až po plány akcií. Spolu sa tu objavilo presne 3037 sprav, ktoré jedného času spracoval Mišo do knižnej podoby, a bola to celkom sranda čítať. Vtedy to tu proste žilo!

Niečo podobné ako vtedajší guestbook plánujeme spraviť aj na novú webstránku, zatiaľ pod pracovným názvom Skautbook.

Druhá zborovka si svoju slávu udržala na veľmi dlhú dobu až do roku 2012, takže takmer 9 rokov. Nové internetové technológie však od jej vzniku postúpili míľovými krokmi vpred, a aj preto vznikla nová zborovka.

Tretia (najnovšia) verzia stránky (2012)

Po tejto verzii práve browsuješ :). Keďže je ešte veľmi mladá, bude rozprávanie o nej trošku kratšie. Spustená do ostrej prevádzky bola v septembri 2012, po ktorej nasledovala jej prezentácia v klubovni.

Jej vznik prechádzal viacerými obdobiami. Povôdne ešte v roku 2010 bola rozpracovaná stránka na redakčnom systéme Drupal, ktorý sa zdal byť ideálny, keďže bez programovania sa v ňom dá všetko naklikať. Verziu 6, na ktorej bola postavená však začala nahrádzať verzia 7, do ktorej však samozrejme neexistovali všetky pluginy, ktoré sa používali v 6. Takže sa nakoniec od Drupalu ustúpilo, hlavne kvôli zložitému udržiavaniu, a prešlo sa k WordPressu.

WordPress nebol vybratý náhodne. Spĺňal naše hlavné požiadavky, teda jednoduché pridávanie článkov a obrázkov, prihlasovanie, možnosť oddeliť verejné a privátne články, veľa pluginov atď. Práve blogový prístup WordPressu je presne to, čo zabezpečilo zobrazenie všetkých článkov na jednom mieste, teda sa nestratia v spleti kategórií a družinových podstránok.

Tvorba najnovšej zborovky zabrala intenzívne asi pol roka. Na jej tvorbe sa podielali hlavne Tip, Tap a Mongol. V prvej fáze sa otestovali všetky možnosti systému WordPress a potrebné pluginy. Ďalej sa vytvoril grafický návrh, o ktorý sa postaral Tap. Ten sa potom prerobil do formy témy pre WordPress. Potom nasledovala fáza nastavovania, zakazovania a povoľovania funkcií nielen cez webové rozhranie WordPress, ale aj cez PHP. Nakoniec sa presunul všetok obsah zo starej zborovky. Na túto fázu sa podujal Mongol, ktorému môžeme ďakovať za to, že si môžeme prečítať aj staré príspevky a trošku si zaspomínať.

Najnovší prírastok do vylepšovania webstránky predstavujú Meniny, alebo Sviatky v zbore. Meniny a narodeniny členov zboru sa zobrazujú 7 dní dopredu vo forme malého widgetu na pravej strane hneď pod akciami. Takže si nezabudni aj ty pridať dátumy svojich sviatkov do profilu, nech aj ostatní vedia kedy oslavuješ. V pláne je ďalej už spomínaný Skautbook, teda taká kniha návštev a pozdravov pre členov zboru.

Tvorbou novej webstránky nič neskončilo, práve naopak. Obsah, ktorý bude dúfam v hojnom množstve pribúdať je to, prečo vznikla nová zborovka. Využiť všetky možnosti zborovky možeš aj ty, stačí keď pridáš nejaký ten článoček, akciu, alebo aj príspevok do fóra či diskusie!