Skauti Z archívu

História oddielového totemu skautov

Určite ste si už všimli v rohu klubovne skautov drevenný totem. A viete ako tento totem vznikol, akú má históriu a čo všetko zažil? Po prečítaní tohto článku sa o ňom čo-to dozviete.

Návrhy a inšpirácie na totem:
Pri čítaní všakovakých skautských i zálesáckych románov i príručiek sme si všimli že každý správny oddiel má svoj totem a oddielové tajné miesto. Rozhodli sme sa vyrobiť si takýto totem. Pri samotných návrhoch nám pomohla kniha Junácka symbolika z ktorej sme čerpali námety. Z pôvodného návrhu sme sa dopracovali k finálnej verzii, kde boli zastúpené symboly družín v našom oddieli, a naznačoval naše smerovanie pracovitosťou a veseľou mysľou ku skautingu a lesnej múdrosti.

Samotná výroba totemu:
Po vytvorení návrhu sme sa vrhli do výroby totemu. Zapojila sa celá vtedajšia družina Svišťov a „pozvaní hostia „(Ignácio, Sopel, Tip, Tap, Bobo, Mongol, Herkules, Stenly). Hlavný materiál – drevennú smrekovú guľatinu zabezpečil br. Herkules. Drevo sme zbavili kôry, opracovali ho s obojručným nožom a šmirgľom dohladka a nakreslili jednotlivé symboly totemu. Tieto symboly sa potom vytesali do dreva pomocou dláta, alebo vypaľovali. Symbol pracovitosti – zaseknutá sekera bol vyhotovený ako plastický. Plastické bolo aj okrídlené srdce a znak lesnej múdrosti. Po nafarbení jednotlivých symbolov sme celý totem ešte nalakovali, pretože mal byť umiestnený v prírode.

Umiestnenie totemu:
Totem sme sa rozhodli umiestniť v prírode v lokalite Súdkové v závere Zlatovskej doliny. V lese  sme našli vyvýšené miesto kde sme totem zakopali. Stalo sa tak na jar v roku 1998. O toteme vedeli zatiaľ iba stavitelia, ale čoskoro sa to zmenilo. Na jeseň v roku 1999 sme sa k totemu vybrali s celým oddielom a vyniesli sme aj kameň na oddielovú mohylu. Tento kameň vyrobil počas letného tábora br. Vito pri príležitosti 30. výročia vzniku 4. oddielu skautov.

Ďalšie osudy totemu:
K totemu sme radi podnikali oddielové či družinové výpravy. Vždy sme priniesli aj skalku či kameň na oddielovú mohylu. Starali sme sa aj o opravu – obnovu farieb, prelakovanie. Upravili sme aj okolie, kde sme spravili jednoduchú lavičku a malú skrinku v ktorej bola umiestnená vrcholová kniha. Do knihy sme sa vždy zapísali a zapísali sa aj turisti, hubári a náhodní navštevníci, ktorí totem v lese objavili. Až jedného dňa sme našli totem zničený – asi vadil nejakým vandalom. Nám to ale nedalo a totem sme opravili a zrenovovali do pôvodnej podoby. Pár rokov vydržal, až do druhého zničenia vandalmi… Vtedy sme sa naštvali a totem zniesli dolu. Opäť prešiel renováciou a umiestnili sme ho do klubovne, kde oddychuje dodnes.

Boli to krásne časy, nielen pri výrobe totemu. Tie nádherné výpravy a výlety, ktoré sme podnikali na Súdkové k totemu aby sme k oddielovej mohyle položili kameň a rozjímali o ďalšom fungovaní našej družiny i celého oddielu sú nezabudnuteľné…

Použité materiály, fotky a kresby sú z kroniky družiny Svišťov.