Kategórie
Nezaradené

Venujte 2% z daní pre 87. skautský zbor Bufinky Trenčín aj v roku 2024

Vážení rodičia, bývalí členovia nášho zboru a priaznivci skautingu. Opäť by sme vás radi po roku oslovili s prosbou o poukázanie 2% z Vašich daní odvedených v roku 2023.

Kategórie
Zaujímavosti

Skautské zaujímavosti – saláma Schaner SKAUT

Vedeli ste že v minulosti sa v trenčianskom mäsiarstve Schaner vyrábala aj saláma určená pre Skautov. Dobová plechová reklamná tabuľa na túto zaujímavosť poukazuje. Niečo z histórie tohto mäsokombinátu sa dočítate v článku….

Kategórie
Zborové akcie

Schôdzky 10.3.23

Kategórie
Písalo sa o nás

Pomoc psíkom v núdzi

Poďakovanie od OZ Patrola Chlpáči za pomoc našich členov psíkom

Kategórie
Oldskauti Roveri Skauti Skautky Zborové akcie

Stretnutie starších skautov a rodičov 10/2023

V nedeľu 8.10.2023 sme zorganizovali stretnutie starších a bývalých skautov s rodinami, rodičov ako aj mladších skautov a skautiek. Miestom stretnutia bola Záblatská kyselka, ktorá nám poskytla zázemie aj počas mierne zhoršeného počasia ktoré panovalo. Spoločne sme si uvarili chutnú kapustnicu, opiekli špekáčky, zahrali zaujímavé hry… Ale hlavne sme sa po dlhej dobe stretli a mohli si zaspomínať na naše skautské začiatky, zážitky, dobrodružstvá. Mladší skauti spoznali svojich skautských predchodcov, rodičia spoznali vodcov a radcov, starší skauti spoznali svojich nasledovníkov…

V galérii zopár fotečiek z akcie a slávnostného nástupu. Už sa tešíme na nejakú ďalšiu spoločnú akciu.

Kategórie
Nezaradené

Poď SKAUTOVAŤ

Kategórie
Skautky Tipy na výpravu

Výlet družiny Kočiek do Haluzíc

Koncom februára (26.2.2023) sme sa rozhodli uskutočniť krátky družinový výlet do Haluzíc a tým si aj spríjemniť začiatok jarných prázdnin. Z Trenčína sme sa autobusom previezli do obce Štvrtok a tam začínala naša turistika. Prvou našou zastávkou bol Románsky kostolík, ku ktorému sme sa dostali cez Haluzickú tiesňavu. Dali sme si tam krátku desiatovú pauzu, pokochali sme sa výhľadom a pokračovali ďalej v ceste. Našou ďalšou zastávkou bola rozhľadňa, pri ktorej sme sa aj naobedovali. Opiekli sme si špekačky a klobásky, samozrejme na vyznačenom ohnisku, keďže je tam 4. stupeň ochrany a pomaly sa vracali späť do dediny, kde sa naše dobrodružstvo pomaly ale isto končilo. Aj napriek nízkej účasti to bol super výlet, na ktorý budeme dlho spomínať s úsmevom na tvári.

Kategórie
Na schôdzky Návody Skauti Tipy na výpravu Zaujímavosti

Výroba domáceho podpaľača a družinovka Netopierov

3.3.2023 – Družina Netopierov sa rozhodla že pôjdu po dlhom čase von, no počasie im moc neprialo a po ceste na ich miesto sa rozpršalo. Družina sa i tak rozhodla pokračovať – „skaut je predsa nepremokavý“. Na tejto schôdzke družina okúsila silu prírody a hlavne dažďa, ktorý im spôsobil komplikácie pri rozkladaní ohňa.

Družina si vzala z tejto situácie ponaučenie a pretože skaut je vždy pripravený, rozhodli sa že budú najbližšie na takéto zlé počasie pripravení, rozhodli sa teda po domácky si vyrobiť podpaľač.

Výroba podpaľača je veľmi jednoduchá:

Kategórie
Na schôdzky Skauti Skautky Vĺčatá-Včielky

1.Časť etapovky Traja mušketieri

Stať sa mušketierom je pre človeka najväčšou poctou. O to väčšou, keď ich k tomu vedú štyria najlepší mušketieri histórie: Athos, Portos, Aramis a D’Artanan.
Túto poctu si zaslúžili skauti z družín Medúzy a Havrany. V piatok 3.3.2023 sa podrobili skúškam, ktoré pre nich mušketieri pripravili. Dokázali svoju statočnosť, naučili sa dešifrovať tajné správy nepriateľov a ukázali svoju obratnosť, flexibilitu a bojaschopnosť. Vďaka tomu preukázali, že si zaslúžia stať sa mušketiermi, nosiť modré plášte a brániť svoju vlasť.
A tak naši skauti vstúpili do stavu mušketierskeho.

Kategórie
Na schôdzky Roveri Skauti

Februárová oddielová schôdzka

Každý mesiac, väčšinou prvý piatok v mesiaci  sa celý chlapčenský oddiel stretne na oddielovej schôdzi. Náplňou týchto schôdzí je riešenie fungovania oddielu, dohadovaní a vymýšľaní spoločných akcii, no niekedy i riešenia prípadných problémov aby sme ako oddiel vedeli fungovať naplno a čo najdlhšie.

Hlavným bodom tohtoročných „oddieloviek“ je učenie sa a pre niektorých členov opakovanie si skautskej praxe a tým pripravovanie sa na záverečné otestovanie.

Témou februárovej schôdze (10.02.2023) bola Zdravoveda / Prvá pomoc.

Bežne to vyzerá tak že radcovia či vodca vysvetľujú a učia danú tému zo skautskej praxe. Na tejto schôdzi sme to však poňali trochu inak.

Družina Netopierov si spoločne robila odborku Prvá pomoc ktorej venovali niekoľko družinoviek a aby dokázali radcovi že naozaj Prvú pomoc ovládajú a sú hodní túto odborku nosiť, zaujali pozíciu učiaceho namiesto radcov.

Naučili mladších členov oddielu ako a kedy podať prvú pomoc či ako postupovať pri rôznych zlomeninách alebo ako komunikovať pri volaní na čísla 112 a 155.

Netopiere túto skúšku zvládli a úspešne dokončili odborku prvá pomoc.