Beh oslobodenia obce – Zámostie 3/2013

V občasníku Zámostie 3/2013 v rámci článku „Predstavujeme aktivity OZ Občania pre Trenčín“ bola zmienená aj spolupráca nášho zboru pri akcii Beh oslobodenia obce.

Zvedavka Mestská – článok v Info Trenčín

Článok bol publikovaný v Info Trenčín č. 9 zo 7. októbra 2010

Keď skautovi chutí

Tím zložený z roverov z nášho zboru sa odhodlal k vytvoreniu unikátneho projektu. Pripravujú akciu Keď skautovi chutí – kuchársku video show.

Natáčanie jednotlivých dielov sa odohráva v priestoroch nášho skautského domu.

V každom dieli sa naučíme 2 až 3 recepty na rôzne chuťovky, polievky, hlavné jedlá, dezerty a nápoje od výmyslu sveta!
Tieto jedlá budú vždy špeciálne pripravené na nejakú tému – rýchle a ľahké jedlá na nejakú medzizborovú akciu,zaujímavé jedlá na výlety do prírody a mnohé iné príležitosti.

Recepty ako aj videá nájdete na stránke projektu: www.ksch.skaut.org

Záblatská kyselka – článok z mestských novín Trenčan

publikované v mestských novinách Trenčan č.6 /August 2008/ ročník1.

Mojich 8 hodín – altán na Záblatskej kyselke

Článoček zo stránky scouting.sk, o kampani Mojich 8 hodín, do ktorej sa zapojil aj náš zbor projektom Záblatská kyselka. Na projekte sme odpracovali viac ako 700 hodín dobrovoľníckej práce.

Altánok pri liečivej vode
Trenčianski skauti sa dva roky po tom, ako opravením prístupového mostíka ponúkli verejnosti bezpečný prístup k prameňu minerálnej vody Zlatovská kyselka, rozhodli vybudovať nad susedným prameňom Záblatskej kyselky oddychovú zónu s altánkom. „Počas 4 víkendov pracovali vedľa seba skauti aj rodičia, aby spríjemnili zanedbané prostredie okolo prameňa liečivej minerálnej vody pre všetkých ľudí. Na tejto akcii počas práce bolo vidieť súdržnosť i ochotu pomôcť druhým, ktoré sú v skautingu,“ vyjadril sa Ján Šulek z Trenčína. Na jar pripravujú osadenie infotabule o minerálnom prameni.

Originál článok:

Skauti aj v roku 2007 v letných táboroch

Publikované v INFO Trenčín č.16,  ročník IX, 9.augusta 2007

Nechali Kvetnú rozkvitnúť

Na jarné skrášlenie sídliska Kvetná pozvali poslanci mestského zastupiteľstva z mestskej časti Západ, skauti a pracovníci Mestského hospodárstva a správy lesov miestnych „Kvetňanov“. Druhú aprílovú sobotu si mohli zasadiť hoci aj vlastný stromček, ale dôležité bolo, aby spravili niečo užitočné pre svoje okolie.

Písalo sa o nás

Skautský dom v Zlatovciach, alebo čo sa deje v bývalej materskej škole

Trenčianski skauti oslávili 90. výročie založenia skautingu v Trenčíne a zároveň s pomocou Mesta Trenčín vyriešili dlhotrvajúci problém priestorov pre deti a mládež združujúce sa v skautskom hnutí.
Už niekoľko rokov bola stovka skautov a skautiek, vrátane tých najmenších, odkázaných stretávať sa v zastaralej budove na Kukučínovej ulici. Tieto priestory nevyhovovali hygienicky ani kapacitne. Technický stav budovy s pretekajúcou
strechou často zhoršovali krádeže a vlámania, po ktorých sa nešťastným skautom naskytol pohľad na obhorené steny a zničený nábytok. Keď už nebolo čo vziať, odniesli si zlodeji hliníkové výstuže táborových lehátok. S pomocou Mesta Trenčín a priateľov skautingu sa táto skutočnosť začala meniť. Mesto ponúklo skautom budovu bývalej materskej škôlky v Zlatovciach, ktorá bola zrušená a priestory ostali nevyužité. Skauti si interiér budovy svojpomocne opravili a uviedli opäť do prevádzkyschopného stavu. Ako hovorí vodca jedného z oddielov: „Keď sme sem prišli,boli tu prázdne miestnosti,
holé steny a nefunkčné sociálne zariadenia. Skaut je však šikovný. Všetko sme si začali sami opravovať, aby sa mohla začať pravidelná schôdzková činnosť.“ A tak budova, ktorá kedysi patrila hlavne deťom, opäť slúži mládeži a šľachetnej myšlienke. Okrem pravidelnej činnosti sa však budova využíva aj na ďalšie aktivity spojené so  zdelávaním. Organizujú sa tu kurzy prvej pomoci, vzdelávacie semináre pre skautských vodcov z celého Slovenska. Takéto využitie plánujú skauti aj do budúcnosti. Okrem toho by chceli, aby skautský dom slúžil aj ako útočisko pre skautov zo vzdialenejších miest a zahraničia keď prídu spoznávať mesto Trenčín a jeho okolia.

Igor Škára

Publikované v INFO Trenčín č.5/2006 str.10

Mojich 8 hodín

V roku 2005 sme sa zapojili aj do celoslovenskej kampane Mojich 8 hodin. V záverečnom hodnotiacom článočku nájdete zmienku a fotografiu aj o našej malej pomoci…. Celkovo sme sa zapojili odpracovaním 175 dobrovoľníckych hodín…..

Publikované v Sk. zvestiach december 2005

90. výročie skautingu v Trenčíne

Článočky o 90. výročí založenia skautingu v Trenčíne.