Výlet po stopách lesnej železničky

Druhý sviatok vianočný, sviatok, piatok 26. decembra 2014. Ráno sa natláčame do autobusu ktorý ide smerom Mníchova Lehota. Keď vystupujeme na zastávke tak zisťujem že nás je celkom dosť, aj keď počasie hlásia skôr chladné. Teší ma že naši skauti nesedia len doma, ale že sa vybrali na pekný výletík po stopách lesnej železničky.

Po krátkom pozdrave s celým oddielom a dvoma rodičmi hneď vyrážame smerom ku kyselke. Sprevádza nás prvé jemné sneženie. Nad kyselkou so dostávame na svažnicu a po nej ideme k prvej našej zastávke. V lese vedľa cesty nachádzame torzo pilierov pôvodného mosta z lesnej železničky. Pripravil som si zopár informácií o železničke, jej osude, mašinkách a pod. Chalani so záujmom počúvajú a spoločne sa čudujeme že niektoré časti trate sa zachovali aj po viac ako 100 rokoch.

Ďalším mostekom kde sa zastavujeme je Turňanský, ktorý minulý rok pekne zrekonštruovali. Dávame spoločné foto. Postupujeme po trase železničky ďalej ponad Tr. Turnú, nad Stankovcami. Po ceste si všímame zaujímavosti ktoré tu zostali po pôvodnej trati. Zopár priepustov na vodu, násypy, piliere z mostov.  Náš výlet končíme v Selci. Nastupujeme na posledný dnešný BUS o 16:25 a ideme domov. Celkovo sme prešli asi 20 km.

Bol to pekný výlet a verím že sa na ďalšom čoskoro stretneme.

 

foto: Tip

 

Mapky trasy Lesnej železničky Trenčín-Selec: