TIP na zimnú bežkársku výpravu – Javorníky

Nielen v lete sa dá podniknúť pekná výprava do Javorníkov. My sme si spravili pekný zimný výlet na bežkách po časti hrebeňa tohto zaujímavého a malebného pohoria.

Javorníky sú pohorie v blízkosti Púchova, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskou a Českou republikou. Dostanete sa k ním buď v smere Púchov-Lysá pod Makytou, alebo od Bytče-Makov.

My sme našu bežkársku výpravu začali v lyžiarskom stredisku Kohútka. Dostali sme sa sem autom z obce Čertov (pribalte si snehové reťaze na auto). Naša skupina sa rozdelila na lyžiarov, ktorí lyžovali na Kohútke a zvyšok sa vydal na bežkársku stopu.

Hrebeň Javorníkov je členitý, miestami so stromami, ale naskytne sa aj dosť zaujímavých výhľadov na okolité dedinky, údolia a kopčeky. Bežkárska trasa vedie samotným vrcholom a preto je z tých náročnejších. Trasa je upravovaná a bežkovanie je pohodové. Miestami je pekná stopa, miestami upravený terén pre zjazdy.

Javorníky sa oplatí navštíviť nielen počas zimy. Nádherné je tu aj leto s možnosťou zberu čučoriedok a jesenná príroda s pestrofarebnými výhľadmi.

Mapu s plánovaním nájdete na www.turistickamapa.sk V klasickej papierovej forme nájdete Javorníky na mapách VKU č.108 a č. 109, mape SHOCart č. 71 (BESKYDY, JAVORNÍKY).

Profil trasy Kohutka-Kasarne:

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK

viac detailov