Tipy na výpravu

Tip na výlet: Rozhladňa na Marháte a okolie

Vrchol Marhát (748 m.n.m.) a jeho okolie som chcel navštíviť už dlhšie. Popri jednej ceste z Piešťan sa nám to s Jankou konečne podarilo. Na vrchole má býť pekná rozhladňa, tak sme navnadení a vyrážame.

Marhát sa nachádza na hrebeni pohoria Považský Inovec. Vyrážame ráno z obce Moravany n/V, resp. z doliny Výtoky za dedinou. Je leto a práve tu prebieha detský tábor v peknom prírodnom prostredí s chatkami, idilku mi kazí iba hlasná hudba a hlas organizátora z reprákov, ktorý zvoláva deti na hru na neďalekú lúku. Som rád že na našich táboroch takúto techniku nemáme. Od turistického smerovníka sa vydávame po zelenej značke hneď prudko do kopca. Šlapeme už dobrú pol hodinku, ked nás pri chodníku zaujme informačná tabuľka o jaskyniach: Veľká jaskyňa v Dolnom Sokole a Malá jaskyňa v Dolnom Sokole. Jaskynky sú to malé- skôr také previsy, ale stoja za zastavenie – v letnom teple aj príjemne ochladenie. Postupujeme ďalej a dostávame sa na miesto s pekným výhľadom na dolinu. Je tu pamätník horolezcovi Vladimírovi Plulíkovi a nádherné výhľady na okolie. V diaľke pekne vidieť siluetu hradu Tematín.

87marhat-mapa

Už sme na hrebeni a pripájame sa na červenú hrebeňovku, po nej ideme až na samotný vrchol Marhát. Tesne pod vrcholom je chodník akýsi užší a dosť zarastený, ale predierame sa. Zrazu sa pred nami objavuje drevenná 17m vysoká rozhladňa. Výhľad z nej je impozantný – tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.

Keď sme sa dostatočne pokochali výhľadom na peknú krajinu, tak ideme ďalej do sedla Marhát, tu sa pripojíme na žltú značku a ideme pozrieť rotundu sv. Juraja. Po cca 3/4 hodinke k nej dorazíme. Je akurát obohnaná lešením, ale miesto je to pekné. Z križovatky Jurko ideme na hrebeň po zelenej, kde náš malý okruh končí a vraciame sa zo sedla Gajda nazad k východisku v doline Výtoky.

Zaujímavý výletík, so všetkým čo k dobrému výletu patrí. Pekné výhľady počas cesty aj z rozhladne, peknú prírodu, jaskyne, ako aj historické zaujímavosti.