Tábor Závada pod Čiernym vrchom 2002

  • Názov: Letný skautský tábor
  • Organizátor: 87. skautský zbor Bufinky – Trenčín
  • Termín: 8. – 17. 7. 2002
  • Miesto: Závada pod Čiernym vrchom
  • Počet účastníkov: cca 50 + hostia
  • Počasie: pekne teplo, občas dážď
Indiánsky deň – Tábor Závada pod Č.v. 2002

Celé to začalo asi v marci, kedy sme sa dohodli, že by bolo fajn zorganizovať spoločný zborový tábor. Slovo dalo slovo a o pár dní začali prvé papierovačky okolo tábora. Bolo potrebné vybaviť ešte veľa vecí. Všetko sme vybavili, vyrobili, odstránili nedostatky a už tu bol 1. prázdninový týždeň. V sobotu ráno už dvaja dobrodruhovia vykladali podsady z miestnej školy aby boli následne prevezené na táborisko.
Okolo desiatej dorazila ďalšia skupinka roverov aj s prvým materiálom na lúku. Potom sme prevozili podsady a začali so stavbou tábora. Do večera sme spojazdnili hangár a kuchyňu. Na druhý deň prišli ďalší pomocníci aj s vedúcou tábora 🙂 Začala práca na odpadovke, latrínach a podsadách. Pondelok bol prvým táborovým dňom a asi o 10.00 sa z autobusa na lúku vyrútilo asi 40 táborenia chtivých včielok, skautiek a skautov. Začalo sa stavanie podsád a iných plátenných obydlí. Večer všetci zaspávali plní nádejí a očakávaní na ďalšie táborové dni. Druhý deň bol už nabitý táborovými hrami. Skauti hrajúci archeologicko – egyptskú hru podnikli prvú misiu, ktorej úlohou boli archeologické vykopávky. Skautky hrali hru, ktorú vymyslel a zorganizoval Maco II.

Hra Camel trophy – tábor Závada pod Č.v. 2002

Večer nás všetkých čakal slávnostný otvárací táborák. Táborák bol super. Kúzelník síce neprišiel, ale bol tu skvelý pľuvač ohňa v podobe Maca II. Ten bol v tejto oblasti skutočným preborníkom a všetci sedeli s otvorenými očami aj ústami. Po tomto super táboráku mali skauti ešte ďalšiu časť etapovky a tou bol prechod hviezdnou bránou. Nakoniec všetci prešli a ocitli sa v starovekom Egypte. Tretí deň bol pre dievčatá v znamení hry Camel trophy, kedy úlohou jednotlivých tímov bolo zostrojiť závodné auto – nosítka. Použili rôzne techniky a materiály a preto bolo každé „auto“ iné a originálne. Poobede potom nasledoval závod áut po teréne, kde bolo potrebné prekonávať rôzne terénne prekážky. Bola to náročná hra a tak ju dokončili iba 2 súťažné družstvá.

Výroba hlinených nádob – egyptská táb. hra

Ale všetci ostatní sa super bavili. Skautov čakal v tento deň hra stavby pyramíd, poobede vyrábali hlinené nádoby. Vo štvrtok čakala na skautov mumifikácia, kedy ich úlohou bolo zaobaliť dvoch členov svojho tímu. Bratia roveri sa poobede pustili do maľovania. Každý mohol maľovať čo chcel a vo všetkých sa našiel skrytý talent, ktorý nemohli plne uplatniť na hodinách výtvarnej výchovy. Večer nás ešte čakal bufet, kde si každý mohol za táborové bubáky kúpiť po čom mu srdiečko zatúžilo. Piatok bol opäť v znamení hier. Tentokrát to bolo viacero menších hier, pri ktorých sa všetci uvoľnili a pobavili. Skautky potom batikovali, skauti hrali hru zavlažovacie kanály a Hoganov dom. Sobota bola veľkým výletným dňom. Starší skauti a skautky sa vybrali na Uhrovecký hrad.

Výlet na Uhrovecký hrad

Hrad bolo pekný a po spoločnej prehliadke sme pokračovali smerom k pamätníku na Jankovom vŕšku. Cestou späť sme sa stavili aj v Uhrovci v rodnom dome Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Tí menší boli tiež na výlete pri chate pod čiernym vrchom. Večer nás ešte trošku postrašila búrka, ktorá nám zhodila hangár. Ale inak sme to všetci prežili. Nedeľa bola v znamení oddychu, ale poobede boli opäť nejaké tie hry. Skauti hrali ďalšiu časť etapovky. Tentoraz mali prejsť bludiskom. Pondelok bol v znamení indiánov. Bol totiž indiánsky deň. Skautky vyrábali náramky a učili sa stopy. Skauti vyrábali luky, sekeromlaty a podobné indiánske doplnky. Poobede skauti hľadali amulet, ktorý im pomohol prejsť späť cez hviezdnu bránu.

Táborové múmie – egyptská táb. hra

Nakoniec sa im spoločnými silami podarilo prejsť hviezdnou bránou a tým porazili zlo v podobe zlého boha Re. Večer bol ešte bobrík odvahy a sľuby vĺčat a včielok. Predposledný deň bol v znamení hry Safari. Večer bol posledný bufet. Každý minul posledné bubáky, vypredali sa všetky veci. V noci bol sľubový táborák. Takže máme v zbore ďalšie 4 sľubové skautky a 2 skautov. Posledný deň ešte skautky hľadali poklad. Ale pred obedom sa všetci pustili do balenia tábora. Posledný obed, posledné lúčenie a autobus s táborníkmi odchádza domov. Len pár ľudí zostáva a balí. Vo štvrtok prevažujú veci a okolo obeda táborová lúka osirela.

Tábor Závada pod Čiernym vrchom 2002 – spoločné foto

Bolo by toho písania ešte na veľa (bobríci, tajný priateľ, táborový večerník Skautoviny, slniečka sympatie, posedenia v tee-pee, táboráky…..) Toľko sme toho zažili. Kto sa nezúčastnil môže len ľutovať.

P.S.: Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili, ale hlavne tým, ktorí pomohli pri príprave i počas chodu tábora.

Mongol

Galéria fotografií z tábora Závada pod čiernym vrchom 2002: