Roveri Zborové akcie

Stredoeurópske Jamboree 2014, 3. – 9. august

Posledné stredoeurópske Jamboree sa konalo v susednom Česku, pri mestečku Doksy. Pôvodne som neplánovala ísť, až kým som pár dní pred ukončením registrácie nevolala s Teri:
– Počuj á ty ideš na Jamboree?
– Čo ja viem, ani nie..
– Ale poď.
– No… Dobre.

Pridali sme sa k medzinárodnému tímu, ktorý zabezpečoval chod tohoto trošku väčšieho tábora. 🙂 Na táborisko – areál jedného rekreačného zariadenia – sme prišli už 1. augusta večer. Prípravy boli v plnom prúde a tak sme sa rýchlo zaregistrovali, zložili si veci, navečerali sa a začali pomáhať pri stavbe veľkých stanov, v ktorých sa mal v ďalších dňoch konať rôzny program.

Heslo celého Jamboree bolo Pripravený pre budúcnosť! a v tom duchu sa niesol program. Bol rozdelený na viacero tém, ako budúcnosť skautingu, budúcnosť prírody, technológií, moja budúcnosť a ďalšie. Mimo tohoto hlavného programu boli každý deň aj ďalšie sprievodné aktivity, decká sa mohli kúpať, hrať lakros, volejbal, preháňať sa na kolobežkách(!)…takže nudiť sa naozaj nebolo kedy.

Jeden deň bol Festival of Cultures – každá krajina sa na ňom predstavila. Poobede boli každej krajine k dispozícii stany, kde sa mohli predviesť. My sme v jednom varili bryndzové halušky (a išli riadne na odbyt, organizovalo sa aj nočné varenie 😉 ) a v druhom sme ponúkali naše najskvelejšie keksíky, parenicu, predstavili sme skautskú aj štátnu symboliku, ponúkli rôzne plagátiky o slovenskom skautingu a tiež sme vyrobili veľký plagát, na ktorý sme napísali veľa slov – nech si ich skúsia vysloviť. (Ak ste ešte nikdy nepočuli nejakého Čecha povedať prietokový ohrievač alebo guľôčka, tak skúste nejakého poprosiť, my sme dobre zabavili.) A vďaka Korbáčikovi (ten skaut z Oravy 😉 ), ktorý hral na gitare sme aj zaspievali niekoľko našich pesničiek.
Večer boli na veľkom pódiu vystúpenia, každá krajina si pripravila nejakú scénku. Moderovali to švédski skauti ako stopárovi sprievodcovia pri cestovaní Tardisom. :-)) My sme zahrali legendu o Svätoplukovi. Boli sme riadne nervózni, ale dopadlo to dobre, ľudia sa smiali a na konci tlieskali.

Dalo by sa napísať ešte veľmi veľa. Najlepšie bude, ak sami na nejaké obrovské stretnutie skautov z rôznych kútov sveta pôjdete – či už ako účastníci alebo otroci pomocníci hlavného organizačného tímu – napríklad budúce leto v Poľsku! 🙂

Prikladám ešte odkaz na fotky od hlavného Jamboree-ového fotografa, Štěpána Haška:

foto: Magda, Teri