Nezaradené

So skautingom za hranice

Vo štvrtok večer 4. mája 2017 som sa spolu s br. Sherlockom a s. Bobou zúčastnil na prednáške „So skautingom za hranice „, ktorú organizovala ZSSO (Západoslovenská Skautská Oblasť) v T. Teplej. Po kratšom blúdení dedinou sme nakoniec našli skautský dom. Zvítali sme sa s organizátormi a mohla sa začať prednáška. Ako prvý mal prezentáciu br. Martin Jurda z Ginka o CEJ 2016 v Poľsku. Dozvedeli sme sa niečo o programe ich patroly. Nasledovala prednáška s. Alice zo 117-ky o WAGGGS centre Our Chalet v malebnej švajčiarskej dedinke Adelboden. Veľmi zaujímavo nám opísala jej trojmesačný dobrovoľnícky pobyt vo Švajčiarsku. Poslednou prednáškou bolo rozprávanie o zážitkoch br. Munga, tiež z Ginka, o jeho stopárskom putovaní po Európe. Jeho prvá cesta viedla cez Budapešť, Madrid , Francúzsko, Taliansko, BENELUX, Nemecko a Česko domov na Slovensko. Počas tohto výletu urobil spolu s kamarátom 5000km na najrôznejších dopravných prostriedkoch. Z ich zážitkov spomeniem napr. zablúdenie na španielskej „púšti“, či ubytovanie u jedného pána v Luxembourgu v trojposchodovej vile s vírivkou a vinnou pivnicou. No nie vždy sa im darilo. Raz museli spať v detských preliezkach, či v piesku na pláži. PS: neumývajte si zuby slanou vodou. Jeho druhá, tiež veľmi zaujímavá cesta viedla cez Balkánsky polostrov. Zaujímavý večer v spoločnosti super ľudí nám ubehol veľmi rýchlo a my sme sa mohli pobrať naspäť domov.