Radcovský kurz ZSSO 2017 1. víkend

1. víkend 17. – 19. februára 2017 – Vlčí Vrch

V piatok 17. februára sa konal prvý víkend radcovského kurzu na v krásnom prostredí Vlčieho Vrchu neďaleko od Trenčína. Po príchode na miesto konania kurzu sme sa zvítali s organizátormi a nasledoval rituál, z ktorého sa neskôr stala tradícia, odomykanie miesta. Každý si vzal svoj kľúč, v tichosti sa rozhliadol po okolí, započúval do miestnej prírody… a symbolicky týmto kľúčom otvoril prvý víkend radcáku. Ocitli sme sa v mestečku Mafeking v južnej Afrike, kde nás okrem našich vojakov čakala aj početná prevaha Búrov. Pod vedením Bí-Pího v nočnej hre nakoniec vyhrali skauti. V sobotu sme sa na zvuky pesničky Celebration (najlepší budíček) prebudili do chladného rána. A  už nás čakala rozcvička a slávnostný nástup na ostrove Brownsea v prvom skautskom tábore v roku 1907 v kraťasoch a skautských košeliach – veď to bolo v auguste. Po raňajkách nasledovala séria prednášok od Katkinho družinového systému cez Ninkine skautské piliere a výchovné metódy až po prednášku o cieľoch, trestoch a motivácii od Gentlemana a Miščiho. Obed nebolo jednoduché získať – museli sme si ho uloviť. V skupinách sme prenasledovali a lovili najrôznejšie zvieratá od malej myši až po slona. Počas siesty nás prišiel navštíviť náčelník SLSK Bill a tím SELŠKY. Po milej návšteve nás čakala praktická prednáška o prvej pomoci od brata Šavoda, prednáška o družinovom duchu od Misca. Celý deň bol popretkávaný množstvom drobničiek, nemožno nespomenúť lov šatky, či rozhovormi s našimi tútormi (Ninka). Večer nás čakala dumka na rôzne náročné témy a tiež neľahká úloha rozhodnúť sa, či sme pripravení stať sa radcami. Vonku bol pripravený chodník s otázkami, na ktorého konci nás čakali vodcovia s krásnymi tričkami a povzbudivými slovami do nášho ďalšieho radcovského života. Ráno po Janinej prednáške o skautskej symbolike sme išli na sv. omšu, uzamkli sme kľúčikmi tento víkend a okolo obeda sme išli domov. Vodič v autobuse si ponadával na našu adresu, keď sme nastupovali, ako brzdíme dopravu atď…. Bol to super zážitok, spoznal som nových ľudí, a už sa teším na druhý víkend najlepšieho radcáku.