Prezentácia novej zborovej webstránky

Dňa 5.októbra sa uskutočnila prezentácia novej zborovej stránky. Info o tejto akcii som chcel napísať už dlhšie, ale pracovné povinnosti sú prednejšie :).

A čo sa vlastne všetko prezentovalo? Hlavný prezentér Mongol sa ujal slova, a vysvetlil, že nová zborová stránka je nástupcom starej, ktorá už nespĺňala súčasné internetové trendy.

Pre tých, ktorí sa prezentácie nezúčastnili, zhrniem prezentované veci:

Nová adresa

Hlavnou zmenou, ktorú si všimol aj slepý je nová adresa http://87zbor.skauting.sk, čo súvisí so zmenou webhostingu na skauting.sk, ktorý ponúka možnosť hosťovať webové prezentácie skautských zborov. Staré adresy 87zbor.skaut.org a 87zbor.fonet.sk boli taktiež presmerované na novú, ale aj tak odporúčam zvyknúť si na novú adresu.

Verejný a súkromný obsah

Druhou podstatnou zmenou je rozdelenie obsahu na 2 typy:

  • Pre verejnosť, rodičov a iných návštevníkov (neprihlásených)
  • Pre aktuálnych aj bývalých členov zboru (prihlásených)

Rozdiel medzi oboma typmi je v tom, že po prihlásení člena zboru svojím používateľským menom a heslom sa mu na stránke zobrazí obsah, ktorý pre verejnosť nie je prístupný. Tu si teda môžeme písať články, ktoré uvidia iba prihlásení členovia, komentovať články a akcie, pridávať privátne akcie a diskutovať vo fóre.

Verejnosť vidí teda iba veľké akcie ako tábory, zvedavky, a iné naše akcie, teda obsah, ktorý nás propaguje. Nevidia teda naše články z družinoviek, komentáre k článkom, ani fórum.

Prihlásenie na zborovku

Z vyššie spomínaného rozdelenia stránky pre verejnosť a členov, teda obsah verejný a privátny, vyplýva, že členovia sa musia prihlásiť svojím používateľským menom a heslom. Ak ešte teda nemáš prihlasovanie údaje (alebo niekto z tvojej družiny), ktoré sú samozrejme pre každého člena jedinečné, tak sa obráť na svojho radcu, oddielového vodcu, alebo Mongola, ktorým nahlás skautské meno (ktoré chceš vidieť na zborovke) a e-mail, kde dostaneš nové prihlasovacie údaje na novú zborovku. Svoje údaje si samozrejme môžeš kedykoľvek zmeniť vo svojom Profile.

Pridanie článku, akcie

V prezentácii sa ďalej pokračovalo vo vysvetlení, ako jednoducho môžeš napísať článok, alebo pridať akciu. Pridávajú sa cez vrchný panel Pridať -> Článok, Akcia. Ak ešte nevieš ako na to, tak kukni do Pomocníka v pravom hornom rohu, kde nájdeš návody ako:

Ak niekto pridá nový článok prípadne akciu, všetkým členom o tom príde e-mail, takže sa nemusíš báť, že sa o nom nikto nedozvie. Ak náhodou nevidíš vo svojej e-mailovej schránke žiadne nové e-maily zo zborovky (odosielateľ 87zbor@scouting.sk), možno sa iba dostali do Spam adresára. Vtedy skús správy premiestniť do doručenej pošty a pridať odosielateľa do svojho adresára, alebo medzi dôveryhodných odosielateľov.

Komentáre

Okrem pridávania článkov a akcií môžeš samozrejme na ne reagovať pridaním komentára. Komentáre sa nachádzajú vždy na konci článku, alebo akcie. Tip: Všetky posledné pridané komentáre nájdeš vo widgete „Posledné komentáre“ v ľavom dolnom rohu webstránky.

Fórum

Prezentované boli aj rozsiahle možnosti zborového fóra. Tu môžeš pridávať nové témy, príspevky do fór podľa toho, či ide o zborové záležitosti (Zborové fórum), alebo ak sa téma týka iba skautov, skautiek tak samozrejme potom do Skauti, Skautky, Roveri, atď.
O pripravovaných akciách sa diskutuje vo fóre Pripravované akcie. Takže ak pripravuješ nejakú zaujímavú akciu, nezabudni o nej podiskutovať práve tu, aby si sa dozvedel čo si ostatní o nej myslia, prípadne ako vedia pomôcť. Vo zvyšných fórach Ostatné a Help sa riešia mimo skautské veci. Tip: Pri pridávaní novej témy môžeš vytvoriť aj hlasovanie (anketu).

Vo fóre môžeš ďalším členom posielať tzv. súkromné správy (inde ich volajú aj SS, PM, RP), ktoré uvidia iba oni. Dostaneš sa k nim jednoducho kliknutím na odkaz Pošta vo fóre, alebo ešte jednoduchšie, keď klikneš na ikonku pošty v hornom paneli. Tam mimo iné vidíš aj počet nových správ, ktoré si ešte neprečítal. Tip: Upozornenie na novú SS dostaneš aj e-mailom.

Ak ťa niektorá téma vo fóre zaujíma, môžeš si nastaviť jej sledovanie. Klikni na tlačidlo „Sledovať“ na konci konkrétnej témy a je to. Nové príspevky, ktoré si ešte nevidel potom uvidíš po kliknutí na tlačidlo „Sledované“ hore vo fóre. Tam môžeš taktiež zrušiť sledovanie témy, ktorá ta už nezaujíma.

Tip: Podobne ako pre posledné komentáre sa v dolnej časti stránky nachádza widget aj pre Najnovšie príspevky vo fóre.

Nová zborovka je o obsahu, ktorý si sami pridáme, tak neváhaj a pridaj nový článok po skončení akcie, družinovky, alebo keď nájdeš niečo zaujímavé, vtipné na internete…Kľudne napíš svoj komentár, čo si myslíš o nejakom článku, ktorá fotka sa ti páči atď. A samozrejme nezabudni diskutovať vo fóre.

Ešte si dnes nepridal nič na novú zborovku? Tak na čo čakáš? Však je to tak jednoduché!

Vedeli ste že? Toto je už tretia verzia zborovej stránky od roku 2001. Áno, práve odvtedy má náš zbor webstránku, ktorej históriu zhrniem v krátkom článočku niekedy nabudúce.