ORBIS 2006 – 8. stredoeurópske jamboree

Tábořiště se pomalu, ale jistě začíná plnět účastníky. Nakonec dorazí skauti a skautky z celkem 18 zemí Evropy. A celkem nás má být přes dva a půl tisíce……

 Mariánske údolie pri Brne
   29.7. – 6.8.  2006

„Mnoho kultúr – jeden svet“

Na autobuse sa otvoria zadné dvere a z nich vypadne batožina. Za ňou nasleduje skupina ľudí. Pred nami sa náhle objaví viazaná brána. Vstúpime dnu. Rozľahlá dolina sa na 8 dní stane domovom pre viac ako 2600 skautov z celej Európy. Dôkazom toho, že prišli trenčania je počítačová sieť, ktorá padla s naším príchodom. Registrácia dočasne vybavená …. Na vyhradenom mieste rozkladáme dva stany, rozprávajúc sa oddychujeme a pomaly sa chystáme na otvárací ceremoniál.

Obliekame si skautskú rovnošatu a pripájame sa k prúdu ľudí smerujúcich k pódiu pod holým nebom. Je niečo po deviatej. Na pódiu sa objaví hlavný šéf akcie, neskôr aj ďalší významný predstavitelia Junáka v Českej republike. Ale čo sa deje? Ozve sa rana, na pódiu sa objavuje OrbisMann so svojou vernou priateľkou, sliepkou Eleonorou. Otvára svoj denník a my putujeme jeho spomienkami minulosťou. Pravek, príchod Konštantína a Metoda, obdobie Luxemburgovcov nás osloví najmä rytierskymi súbojmi. Cesta históriou však pokračuje. Tentokrát sa ocitáme v dobe Tridsaťročnej vojny plnej krutosti, nenávisti a utrpenia. Z dela vypália vojaci niekoľko rán a púšťajú sa do boja. Nakoniec sa však dostávame až do súčasnosti. Poprvé zaznieva hymna Orbisu 2006. Všetkých 19 štátov, ktoré sú tu zastúpené, dokazujú svoju početnú silu zúčastnených národností: Česi, Slováci, Poliaci, Maďari, Rakúšania, Nemci, Belgičania, Francúzi, Taliani, Katalánci, Holanďania, Íri, Škóti, Rumuni, Nóri, Švédi, Dáni, Gréci, Chorváti.

Nedeľa je dňom pokoja a oddychu. Ráno (po raňajkách) sa zúčastníme svätej omše (prebieha hneď v niekoľkých jazykoch, vysielajú ju v rádiu, televízii, jednotlivé národy prinášajú i vlastné obetné dary). Celý deň sa po táborisku konajú rôzne exhibície: sokoliarstvo, biker, divadlo a následná debata o drogách, polícia na koňoch, …

Čo všetko sa na táborisku a v jeho okolí nachádza? Keby ste si spomenuli na čokoľvek: registrácia, múzeá, obchodíky, čajovňa, bufet, internet, M*A*S*H, pódium, informácie, suveníry, SBS, dielne, jedálne, ihriská, WC, rybník, chýba vám niečo? A do mesta, čo by kameňom dohodil a predsa v prírode.

Ostatné dni sa zúčastňujeme rôznych aktivít na lístky i takých, kde lístky nepotrebujeme – výlet na Slávkov, do jaskyne, vodný futbal, lezecká stena, batikovanie, volejbal, frisbee, lasovanie, petanque, lukostreľba, vzduchovka, tanec, živá dáma, žonglovanie, stolný tenis, rodeo bizón, surf simulátor, autodráha, aerotrim, sumo, minibike, sebeobrana, golf, lakros, ringo, viazané stavby, fotografovanie, žurnalistika, spev, sochárstvo, maľovanie, šitie, košikárstvo, hrnčiarstvo, výroba denníkov, šermiarstvo, … Je toho naozaj veľa. I večer, až do spánku sú pripravené aktivity, pre každého, kto má chuť zabaviť sa: koncerty, country bál, diskotéka, filmové premietania.

Ako sa vraví: „skaut je nepremokavý“, preto nám dobrú náladu nepokazí dážď, ktorý sa postará o to, že televízia, rozhlas i noviny sú plné toho, ako časť účastníkov 8. stredoeurópskeho jaboree pri Brne musela byť evakuovaná hasičmi a ubytovaná v okolitých telocvičniach, kvôli prívalovej vode rýchlo stekajúcej z blízkych lesov. Ale už druhý deň poobede sa opäť vracajú späť. Byť tu bol skvelý zážitok. Noví ľudia, nové skúsenosti. Tak čo, o dva roky v Poľsku?

Text:  Šik