Miesto Zvedavky mestskej – Zvedavka zoologická – články v novinách

Z autobusovej stanice v Trenčíne odchádzal v nedávne sobotné ráno zvláštny spoj. Smeroval do Bojníc a jeho cestujúcimi boli včielky, vlci skautky a skauti 87. zboru Bufinky z Trenčína. Plný autobus mieril do bojnickej zoologickej záhrady, kde sa konala 1. skautská zoologická Zvedavka, organizovaná skautmi a skautkami z Prievidze. Asi po hodine cesty dorazil do cieľa a Bufinky sa hneď išli zaregistrovať do súťaže. Skautov z rôznych miest Slovenska – Martina, Zvolena, Banskej Bystrice, Bošian, Chynorian, Slatinky a mnoho ďalších – sa zhromaždilo okolo dvesto. Po slávnostnom nástupe a oboznámení sa s organizačnými záležitosťami sa začala očakávaná Zvedavka.
Všetci členovia boli zvedaví, aké úlohy majú plniť. Niektoré, ako napríklad zistiť počet prstov na jednej nohe leguána, rozpätie krídiel kondora, výskyt kormoránov na Slovensku a podobne, boli pomerne jednoduché. Ale nie všetky otázky boli takéhoto typu. Niektorí súťažiaci objavili aj zašifrované v morzeovke alebo v nemčine či v angličtine. Dve hodiny sa túlali skupinky skautov po bojnickej ZOO a študovali informačné tabuľky na klietkach, výbehoch a akváriach zvierat, aby sa dozvedeli nové a zaujímavé veci a rozlúštili svoje úlohy. Okolo jednej hodiny popoludní sa družstvá vrátili na stanovište a odovzdali hodnotiacim rozhodcom svoje odpovede.
Neľahká úloha čakala rozhodcov, ale ani nie po hodine mohli vyhlásiť výsledky nedočkavým družstvám. V kategórii skautiek obsadila trenčianska družinka Piniek 1. miesto. a družina Sýkoriek 3. miesto. Týmito dvoma miestami sa úspešne prezentoval 87. zbor Bufinky v silnej konkurencii.
Ignácio