Kategórie
Návody

Kápezetka – KPZ

Určite všetci správni skauti a skautky majú svoju malú krabičku poslednej záchrany tzv. kápezetku. KPZ je výborná vec pokiaľ sa stratíte, prípadne ste v núdzi. Obsahuje to najzákladnejšie na to aby ste prežili, prípadne sa v bezpečí dostali domov. Krabičku poslednej záchrany vymyslel už pred mnohými rokmi Jaroslav Foglar – Jestřáb. Od tej doby je používaná a uznávaná u všetkých skautov…

Čo obsahuje kápezetka?
kúsok sviečky (najlepšie tortovej), niekoľko zápaliek so škrkátkom, kúsok drôtika, kúsok špagátika, náplasť (rýchloobväz), kúsok obväzu (dobre zabaleného), 2-3 klinčeky rôznej veľkosti, zatváracie špendlíky, malá ceruzka, ihla a niť (biela a čierna), 2-3 gombíky, drobné mince na telefón, kúsok brezovej kôry na zapálenie ohňa, Kúsok čistého papiera, žiletku, kúsok kriedy (zabalenej)…
Toto sú samozrejme iba tie najzákladnejšie veci, ktoré by mala obsahovať každá kpz-ka. Môžete si doplniť aj niečo vlastné čo si myslíte že ešte využijete napr.: náhradná žiarovka, guma na gumovanie, poštové známky, drobné mince napr. na autobus, rezervnú šnúrku do topánok, malý nožík…..
Toto všetko by sa malo zmestiť do malej, najlepšie kovovej krabičky. Do vnútra krabičky ešte doplníme lístok so svojím menom a adresou. Z vlastnej skúsenosti môžem ešte odporučiť aby táto krabička bola aj vodotesná. To sa dá docieliť tak že ju na spojoch oblepíme elektrikárskou izolačnou páskou. Tým zaručíme to, že nám veci v krabičke nezvlhnú.
Krabičku by sme mali nosiť stále pri sebe, prípadne v ruksaku. Pre peniaze a zápalky samozrejme nejdeme pri každej príležitosti do kpz-ky, ale iba vtedy ak to naozaj potrebujeme. Pokiaľ na výprave alebo v núdzi nejakú vec z krabičky použijeme po príchode domov to tam ihneď doplníme.