Zborové akcie

JOTI 2002

Aj tohto roku sme sa chceli zapojiť do celosvetovej skautskej akcie JOTA. JOTA je stretnutím skautov v éteri, a k tomu je potrebná vysielačka. A keďže nik z nás takýto stroj nemá, musíme poprosiť nejakého rádioamatéra. Tento rok sa nám však žiadneho nepodarilo zabezpečiť – nie že by nechceli, boli veľmi ochotní, ale buď museli ísť do práce, alebo už mali inú akciu, či nejaké povinnosti. A tak sme sa Jota nezúčastnili. Ale dohodli sme sa na tom, že skúsime druhú akciu s názvom JOTI – stretnutie skautov na Internete. A tak sme sa stretli o 18:30 u Veverice vo firme. Zúčastniť sa nás mohlo však len málo, mali sme totiž iba 3 počítače. A tak sa pár odvážlivcov pustilo do nadväzovania spojenia so skautami z celého sveta. Spojenie sme naväzovali cez chat. Po chvíli však traja z nás odišli a tak sa chatovaniu venovali už len 4 závisláci. Spojili sme sa asi so 40 skautami z rôznych krajín: Taiwan, Austrália, USA, Kanada, Juhoslávia, Grécko, Venezuela, Paraguay, Portoriko, Španielsko, Švédsko, Anglicko, Čechy i Slovensko. Celá konverzácia prebiehala väčšinou v angličtine. Zaujímavé však bolo, keď sme komunikovali z jednou skautkou asi 15 min po anglicky a potom sme zistili, že je Slovenka a je z Bratislavy. Najdlhšie spojenie sme mali so skautom z Taiwanu – cca 4 hodiny. Zisťovali sme aj rôzne zaujímavosti. A dozvedeli sme sa všeličo. Väčšina ľudí bola roverov, alebo vodcov, ale našli sa aj 8-9 roční skauti. O 22:00 sme sa pýtali aký je v iných krajinách čas. Taiwan 4:00, Salvador 14:00, Portoriko 17:00, Kanada 6:00, Austrália 6:00, Niag. vodopády 16:00… A taktiež sme sa pýtali na teplotu- tá sa pohybolvala medzi 35 – 5 °C. Na záver každého spojenia sme si vymenili e-maily, prípadne adresy na www stránku.
Poďakovať by sme sa myli Vero a Marekovi, ktorý to s nami vydržal až do 23:30. Ďakujeme!!!
Bola to skvelá akcia a dúfam, že na budúci rok sa zúčastníme v hojnejšom počte.

Mongol