Ježek v kleci – zaujímavosti a história

Ježek v kleci je jedným z najznámejších hlavolamov u nás, pretože hrá dôležitú úlohu v dobrodružnej knižnej stínadelskej trilógii od Jaroslava Foglara. Má podobu guličky s rôzne dlhými hrotmi, ktorá je vnútri valcovitého púzdra s rôzne veľkými otvormi. Zmyslom hlavolamu je vybrať ježka von z klietky.

Tí, ktorí už čítali známu Foglarovu knižnú trilógiu Záhada hlavolamu – Stínadla se bouří-Tajemství velkého vonta, určite vedia že ježek v kleci bol symbolom Veľkého vonta, a že v ňom mal byť ukrytý tajný plánik Jana Tleskače.

Ale viete koľko podôb mal ježek v kleci? Ten, ktorý bol použitý vo Foglarovej knihe či komixoch o Rychlých šípoch nebol jediným modelom. Vyrobených bolo mnoho modelov a variant ježkov v kleci. Niektoré iba ako kusovky pre filmárske účely, niektoré vo veľkosériových nákladoch, ktoré sa dali kúpiť v obchodoch. Boli z kovu, dreva, plastu, dokonca aj ako vystrihovačka z papiera….

Na stránkach http://www.jezcivkleci.cz je zaujímavý článok o histórii, jednotlivých modeloch, a zaujímavostiach o tomto pozoruhodnom hlavolame:
http://www.jezcivkleci.cz/historie.htmhttp://www.jezcivkleci.cz/historie2.htm

Určite si nájdite čas a prečítajte si čo to o tejto zaujímavosti, prípadne si prečítajte napínavú Foglarovu trilógiu – Záhada hlavolamu. Knihy nájdete v našej skautskej knihovničke, alebo vo Verejnej knižnici M. Rešetku v Trenčíne