Skauti

Bratislavské skautské dni 9.9. – 11.9. 2016

Druhý septembrový víkend sa 27% členov družiny Krtkov + Matej zúčastnili na Bratislavských skautských dňoch. V piatok sme sa stretli na stanici a vlakom odviezli do Bratislavy. Niekde pri Trnave sa konečne uvoľnili sedadlá a my sme našťastie nemuseli sedieť na zemi. Vo vlaku sme objavili jedného skauta odniekadiaľ zo severu, a tak sa s nami zviezol až na Patrónku, kde sme stretli našich známych skautov z Liesku. Keďže nám išiel autobus až o pol hodinu, prečo si nespraviť malú prechádzku okolo SAVky? Takto sme si teda vyplnili čas a už prichádzal autobus č. 49, ktorý nás odviezol až na Železnú studničku. A odtiaľ pekne polhodinu pešo do kopca. Kedy tam už budeme? ,,Za ďalšou zákrutou,“ no iste. Keď sme konečne dorazili na Kačín, zistili sme, že tam je zastávka, zaregistrovali sme sa a postavili stany. Po jednoduchej večeri nás v čajovni čakala súťaž v hádaní pesničiek. DJ robil Palči, takže si každý určite prišiel na svoje. Hralo sa všetko od ľudoviek cez country až po moderný pop. Nechýbala ani BíPího cesta.         V lese neďaleko od areálu boli na každom strome tabuľky s bodmi skautského zákona. Ku každému bodu bolo niekoľko úloh zameraných na zamyslenie, spoluprácu, kreativity, či zábavu. Na konci cesty nás čakal br. Rytier z duchovnej rady SLSK. Porozprávali sme sa s ním o duchovnom rozmere skautingu, ráde svetla a ďalších zaujímavých duchovných aktivitách v skautingu. Neskoro večer sme sa konečne uložili do spacákov. Na druhý deň sme si po budíčku, polhodinovej jóge a veľkom slávnostnom nástupe, na ktorom nesmeli chýbať zborové pokriky (87. zbor hej hej hej!) pripravili skvelé raňajky. Počas celého dopoludnia boli pre nás pripravené rôzne workshopy napr. výroba turbančekov, street art, lezenie na prepravky, výroba špagátovej ľalie… Tiež sme si vyskúšali pár netradičných športov: Kim-Ball, ľudské kalčeto, no nechýbal ani tradičný futbalový, či ringo turnaj, do ktorého sme sa samozrejme zapojili. (TOP SECRET: musíme viac trénovať) Na obed sme si kúpili výborný guláš a dopriali si malý odpočinok na celte v tieni stromov. Jednou z mála nedomyslených vecí na BSDčkach bola určite osobná hygiena, ale my sme sa samozrejme vynašli a po obede sme sa išli vykúpať do ,,umyvárne v potoku pod vysokým napätím“ poniže táboriska. Vykúpaní sme sa vrátili do areálu a užívali si rôzne atrakcie. Veľmi zaujímavá bola tiež cestománia, na ktorej sme si od skautov-cestovateľov vypočuli množstvo zaujímavých príbehov z ich ciest napr. na Kubu, naprieč bývalou Juhosláviou na babete, alebo o Roverway 2016 vo Francúzsku. Večer sme si na ohni pripravili šošovicovo-mäsovú konzervu a čaj. Od trochu opitých ľudí oslavujúcich v areáli parku sme vyfasovali pepo a keksy. Po dobrej večeri  nám oznámili, že bola zabitá jedna skautka. Rozdelili nás do skupín, a v tých sme museli rozlúštiť niekoľko tajných šifier. Keď sa nám to konečne (ne)podarilo museli sme oslobodiť nášho agenta, a tak sme sa váľali po zemi v lese a podnikali výpady na únoscov. Nakoniec bol agent vyslobodený a my sme sa spolu s ním rozbehli dole kopcom, kde sa ukrýval zlý agent Lišiak, ktorý ukradol tajnú zásielku mŕtvej skautke. Po úspešnom ukončení pátracej akcie každá skupina dostala fľašu kofoly, ktorá bola tou tajnou zásielkou. Ešte sme sa v príjemnom nočnom jesennom vánku po ,,sto“ rokoch odhojdali na hojdačkách a išli spať. Ráno sme zbalili stany, najedli sa a to už nasledovala svätá omša priamo na táborisku. Ako sme tam tak sedeli zrazu ma len-tak chytil celebrujúci mních za rameno, potykali sme si a znovu musím povedať, že sv. omše na skautských akciách sú najlepšie. S dobrým pocitom sme sa rozlúčili so všetkými skautmi a odišli sme autobusom tentokrát už zo spomínanej zastávky na stanicu. Matej zistil, že si kúpil lístok na iný deň, druhému Matejovi sa roztiekla horčica v taške. Poučenie: nekupujte si horčicu v plastových kelímkoch. No nelepila sa na nás len smola, ale aj šťastie a vo vlaku boli voľné miesta. V popoludňajších hodinách sme spokojní a plní zážitkov dorazili do Trenčína. Aj napriek malej účasti to bola super akcia a dúfam, že na budúci rok sa jej zúčastní viac skautov a skautiek  nášho zboru.