Písalo sa o nás

Ako sa narodilo Betlehemské svetlo

Určite ste sa už stretli, počuli ba dokonca Vám niekto núkal v predvianočnom čase Betlehemské svetlo. Mohli by ste si myslieť, že je to niečo za čo treba platiť.  V tomto prípade nie! Betlehemské svetlo je už dlhodobou tradíciou skautov, šíria tento symbol ľudskej lásky, porozumenia a nádeje na celom Slovensku a nielen tam.
Ako táto akcia vznikla? V roku 1986 poslucháčka rakúskeho rozhlasu prichádza do štúdia v Linzi, odkiaľ sa už niekoľko rokov počas Vianoc organizuje akcia Svetlo v tmách ako poďakovanie za dary pre postihnutých a osamelých ľudí. Jej návrh bol, aby si každý, kto príde mohol odpáliť plamienok tohto svetla na svoj vianočný stromček či okno ako pamiatku na nežijúcich. Táto akcia je podporená aj pápežom Jánom Pavlom II. Tak pracovníci rakúskeho rozhlasu letecky prevážajú lampu so svetlom, ktoré odpálil postihnutý chlapec z Baziliky Narodenie Pána v Betleheme do Linzu. Medzi ľuďmi to má veľký ohlas. O rok neskôr sa táto myšlienka šíri aj do zahraničia.
V roku 1990 sa po prvýkrát do tejto tradícia zapojil aj Slovenský skauting. Skauti si toto svetielko slávnostne prevezmú vo Viedni od rakúskych skautov. Chránené ako oko v hlave ho šíria ďalej, a na hraniciach ho predávajú skautom v Poľsku. Tu sa však ich úloha ešte nekončí. Skauti betlehemské svetlo šíria aj medzi ľuďmi. Nosia ho do kostolov, nemocníc a ľuďom domov, v nádeji, že šíria lásku a dobro medzi všetkých.
V Trenčíne už po 15 krát mali ľudia možnosť odpáliť si toto svetlo na námestí cez zlatú nedeľu alebo deň pred Štedrým dňom. V niektorých mestských častiach ho skauti šíria dom od domu. Ľudia si vtedy často spomenú na tých, ktorým treba pomôcť. Dobrovoľné dary, ktoré ľudia dávajú sa vždy použijú na charitu. Preto sa netreba obávať, že na tom niekto zbohatne a ten kto bude peniaze od Vás priamo za betlehemské svetlo pýtať, určite nešíri tento symbol v duchu tejto dlhoročnej tradície.

Publikované v INFO Trenčín č. 3/2005 zo dňa 10.2.2005