Skautský metlobalový turnaj 2018

Dátum: 12. 5. 2018
Čas: Celý deň

Zdravím všetkých nadšencov metlobalu,
Západoslovenksá skautská oblasť vás pozýva na metlobalový turnaj do Piešťan, ktorý sa bude konať 12.5.2018 od 9:30.

Zúčastniť sa môžu hráči každého veku. Podmienkou je, aby družstvo bolo zložené z chlapcov aj dievčat, minimálne 7 členov v tíme. Družstvo by malo byť tvorené hráčmi jednej vekovej kategórie (napr. družstvo vĺčat a včielok). Je možné sa prihlásiť s tímom ktorý nespĺňa minimálny počet ten doplníme o potrebný počet hráčov na mieste.
So sebou si treba priniesť: metlu s drevenou rúčkou alebo plastovú inštalatérsku trubku s koncovkami. Dĺžka trubky by mala byť cca 1,2 m. Metla nemá obmedzenú veľkosť. Tiež si prineste jedlo na celý deň, voda bude zabezpečená.
Poplatok 5€ (zaplatí tím na mieste)
Družstvo by malo mať farebne zladené tričká.
Miesto turnaja upresníme a podrobné informácie o mieste a ako sa k nemu dostať pošleme včas kapitánovy tímu.

Registrácia tímov prebieha do 30.4.2018 tu: https://goo.gl/forms/7soPqBtPIexw7QtP2

Stručné pravidlá metlobalu

Hracia plocha:
Ihrisko je eliptického tvaru, kde na vzdialenejších koncoch sa nachádzajú obruče v rôznej výške.

Metla:
Môžete použiť akúkoľvek metlu s drevenou rúčkou alebo pn inštalatérsku trúbku cca 120cm dlhú. Ideálne s vymekčenými koncami.

Lopty:
Na začiatku hry sa hraje so štyrmi loptami
1x prehadzovačka prehodením cez obruč tím získava 10bodov
3x dorážačka vyraďuje hráčov z aktívnej hry. Zasiahnutý hráč dorážačkou zosadá z metly a dotykom o jednu z vlastných obručí sa dostáva opäť na metlu a teda aj do hry.
S oneskorením do hry prichádza ešte jedna lopta
1x zlatá strela je to malá loptička, ktorú ma na sebe pripevnenú nosič zlatej strely a uniká pred stíhačmi. Po chytení zlatej strely sa končí zápas a stíhač pre svoj tím získava 30bodov.

Tím:
Pozostáva z 7 hráčov rôzneho pohlavia. (V tíme musia byť zastúpené obe pohlavia)
3x triafač hrá iba z prehadzovačkou s ktorou môže vyrážať dorážačku a snaží sa skórovať cez súperove obruče čím získava 10bodov. Je označený bielou čelenkou.
2x odrážač sa snaží vybíjať súperových hráčov za pomoci dorážačiek. Je označený čiernou čelenkou.
1x strážca jeho úlohou je brániť obruče. Je jediný, čo môže rukami brániť obruče a nemôže byť vybitý v bránkovisku dorážačkou. Rozohráva hru a je označený zelenou čelenkou.
1x stíhač sa snaží získať zlatú strelu prichádza do hry zároveň so zlatou strelou.
Hráči môžu meniť svoje pozície a prehodiť si čelenky. Môžu tak spraviť iba na striedačke.

Hra:
Každý hráč hrá s jemu prislúchajúcov loptou. Ak hráč chytí inú ako jemu prislúchajúcu loptu jedná sa o faul.
Hra sa začína tak, že hráči stoja na štartovacích líniách neďaleko obručí a na strednej čiare sa nachádzajú lopty. Zápas začína hlavný rozhodca zakričaním: „Na metly!“

Penalizácie:
pri udeľovaní kariet alebo počas úrazov preruší rozhodca hru povelom: „Metly dole!“ hráči položia metlu na mieste kde sa nachádzajú aby si zapamätali presnú pozíciu pokiaľ prerušenie trvá dlhšie.
Modrá karta sa dáva v prípade ľahkých prestupkov. V tomto prípade penalizovaný hráč zosadá z metly a dotknutím obruče vo vlastnom bránkovisku opäť nasadá presne tak isto ako po vybití dorážačkou.
Žltá karta vylučuje hráča na 1 minútu hry alebo pokým súper neskóruje. Po dvoch žltých kartách nasleduje čerená karta.
Červená karta hráča vylúči na 2 minúty hry alebo pokým súper neskóruje. Ak hráč neustále porušuje pravidlá môže byť vylúčený zo zápasu do konca hry.

Špeciálne pravidlá:
Nosič zlatej strely sa môže pohybovať iba v ihrisku prípadne v jeho blízkom okolí.
Nosič zlatej strely môže vytrhnúť metlu spod stíhača, sotiť ho a inym spôsobom zabrániť aby mu bola odobraná zlatá strela.